08.03.2023 11:09

Masopust připravuje adaptaci novely spisovatele Elsy Aids Přípravy na všechno

Masopust je právě uprostřed zkoušení nové inscenace. Režisér Jan Mikulášek se chopil novely Elsy Aids Přípravy na všechno, jejíž název ponese také samotná inscenace s podtitulem „Jsme zoufalí, ale ne natolik, abychom se změnili“. Premiéra se uskuteční v neděli 26. 3. 2023 v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí.

Elsa Aids je český básník a spisovatel, pracovník v kultuře, pseudonym. Narodil se v první polovině osmdesátých let, žije převážně v Praze. Vydal sbírky poezie Trojjediný prst (2011), Nenávist (2014) a Kniha omezení (2017). Próza Přípravy na všechno vyšla v nakladatelství Fra v roce 2020.

Přípravy na všechno, charakterizované jako „autoportrét zaostřený na nejbližší okolí“ a „válečný deník z doby příměří“, jsou intimní výpovědí muže, otce šestiletých dvojčat, který opouští ženu a začíná nový vztah. Všední až banální příběh o „novém začátku“ se ovšem rozvíjí v rytmu postupující krize a z jeho hladkosti – pokud se chceme zamýšlet nad hlubšími souvislostmi – mrazí. Dramaturgyně Tereza Marečková dodává: „Autor popisuje svou situaci s otevřeností, jaká se vidí jen vzácně. A čím je text lehčí a literárně poutavější, tím bolestivější jsou děje pod povrchem. V určité podobě se každého z nás silně dotýká. Každý z nás se ocitl v některém z bodů, mezi nimiž se rozvíjejí obrazce této autofikce.“

„Dočetl jsem Elsu Aids – a něco tak bezútěšného a zároveň přesného už jsem dlouho nečetl. Jsem nadšený a stejně tak zdeptaný. Věřím, že jde o materiál, který by se divadelnímu převyprávění nemusel vzpírat. Těším se na utkávání se s ním, mohlo by to být docela dobrodružné,“ komentuje režisér Jan Mikulášek.

Scénografii a kostýmy Příprav na všechno vytváří Petra Vlachynská. S Masopustem spolupracovala už na inscenacích Jana Nebeského Deník zloděje a Fredy. Její kostýmy a masky často pracují s popkulturními motivy, čímž do vzniklých situací vnáší znepokojivost a současně humor, a to s nadhledem i citem pro detail.

Do hlavní dvojrole byli obsazeni dva silní představitelé střední generace – Jan Hájek a Miloslav König. „Dvojice na scéně může pracovat s motivem rozpolcené psýché, prolínat se do zdvojeného, a tím amplifikovaného, motivu dětí-dvojčat nebo do rodičovského uspořádání,“ doplňuje Tereza Marečková.

Další informace naleznete na www.maso-pust.cz.

Autor článku: Masopust