07.06.2022 11:23

Městská divadla pražská podporují Ukrajinu a její umělce

Městská divadla pražská rozšiřují svoji podporu Ukrajině. V rámci nového projektu IMAGINE UA nabídnou ukrajinským umělcům možnost pokračovat v jejich tvůrčí práci. Výzva se týká i studentů uměleckých škol. Je připraveno také pokračování benefiční akce Ne válce! II. Ta se uskuteční v pátek 17. června od 17 hodin v divadle Komedie. V pondělí 20. června se ve stejném divadle od 19 hodin představí kyjevské Left Bank Theatre s inscenací Na špatné cestě.

V rámci projektu IMAGINE UA bychom chtěli ukrajinským umělcům, kteří kvůli válečnému konfliktu pobývají v České republice, umožnit pokračovat v jejich tvůrčí činnosti. K zapojení se do tohoto programu stačí zaslat stručný popis projektu. Společně pak prodiskutujeme všechny náležitosti související s realizací jejich projektu a navrhneme řešení,“ vysvětluje Daniel Přibyl, ředitel Městských divadel pražských. „Nezapomínáme ani na studenty uměleckých škol. Těm nabízíme možnost studijních stáží a dalších náhradních forem studia,“ doplňuje Přibyl. Bližší informace v českém, anglickém a ukrajinském jazyce se zájemci dozví na webových stránkách Městských divadel pražských. Zde také získají kontakt na koordinátorku programu, ukrajinskou režisérku Annu Turlo, která se v květnu stala stálým zaměstnancem Městských divadel pražských.

Městská divadla pražská připravila v divadle Komedie také druhý díl benefiční akce Ne válce!. Ten se uskuteční 17. června od 17 hodin. „Připravili jsme rozmanitý program pro všechny věkové skupiny. Návštěvníci se mohou těšit na hudební pohádku pro české i ukrajinské děti. Zazní ukrajinské lidovky, jidiš písně i kytarový punk. Chybět nebude ani čtení ukrajinské autorky Iryny Zahladko, která své dílo přednese v češtině, či výstava kreseb z Ukrajinského deníku Dorothey Hofmeisterové,“ přibližuje program Lenka Dombrovská, programová kurátorka divadla Komedie. Vstupné na benefiční akci je dobrovolné. Vybrané peníze opět poputují na sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Kompletní program benefiční akce najdou diváci na webu Městských divadel pražských.

Na závěr sezony připravila Městská divadla pražská vůbec první hostování ukrajinského divadla v Praze od začátku války. V divadle Komedie se 20. června od 19 hodin poprvé představí inscenace Na špatné cestě kyjevského divadla Left Bank Theatre. „Hra Natalky Vorožbyt vznikla jako reakce na obsazení ukrajinského území ruskými jednotkami v roce 2014. V každé ze šesti povídek zkoumá jeden z aspektů agrese, vztahy mezi ženami a muži narušené válkou, a rány, které se nikdy nezacelí,“ říká Daniel Přibyl. Podle divadelní hry vznikl úspěšný film a divadlo obdrželo letos za inscenaci nejvyšší

Autor článku: Zuzana Vernerová, foto z inscenace: Na špatné cestě