09.09.2022 15:21

Městská divadla pražská představují novou sezonu

Městská divadla pražská připravila pro nadcházející sezonu dvě premiéry do divadla ABC, tři do Rokoka a čtyři do Komedie. Ukrajinští umělci obohatí repertoár Městských divadel pražských svými inscenacemi v programu IMAGINE UA.

České premiéry i překvapivé adaptace známých děl
V sezoně 22/23 rozšíří repertoár Městských divadel pražských nová zpracování klasických témat, prostor dostanou také první česká uvedení současných textů včetně původních autorských děl psaných přímo pro MDP.

Na největší ze tří scén, v divadle ABC, bude mít v listopadu premiéru klasická francouzská situační komedie Pupek Paříže ve svérázném pojetí dramatika a režiséra Davida Drábka. Co všechno se může stát jedné noci v hotýlku, kde hosté hledají azyl a diskrétnost? Záměny, nehody a náhody na sebe nenechají dlouho čekat. Přespání se změní ve fantasmagorický bdělý sen. Příští rok na jaře pak uvede v ABC režisér a umělecký šéf divadla Michal Dočekal Čapkovu Bílou nemoc, která se na pražské jeviště vrátí po dlouhých čtyřiceti letech.

V divadle Rokoko se nejprve v prosinci uskuteční česká premiéra tragikomedie současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Prasklej svět. Běžnou konverzací dvou partnerských dvojic, které se setkávají v luxusní horské rezidenci, postupně prorůstají agrese a strach. Inscenaci bude režírovat Michal Dočekal.

Režisér David Jařab představí v únoru v Rokoku svou autorskou inscenaci Čurda, hrdina jedné prohry. Ta se dotkne osudu československého vojáka a konfidenta gestapa Karla Čurdy, který měl hlavní podíl na odhalení úkrytu parašutistů z výsadku Anthropoid a jejich následné smrti. Třetí premiérou v Rokoku bude v závěru sezony komediální titul v režii maďarské režisérky Enikö Eszényi.

V divadle Komedie se ke spolupráci s Městskými divadly pražskými již potřetí vrátí režisér Tomáš Loužný. Tentokrát uvede vlastní adaptaci filmového scénáře Larse von Triera pod názvem Komedie Jack staví dům. Premiéra je plánována na březen 2023.

Koprodukční projekty spojující země i žánry
Divadlo Komedie je také scénou koprodukčních projektů. V sezoně 22/23 vzniknou hned tři. Sezonu zahájila intimní komorní opera Tak tiše až. Dílo o síle moci a snaze vyrovnat se po letech s traumatem, který vznikl v době, kdy se z dítěte stává dívka, měla premiéry 5. a 6. září. Projekt vznikl v koprodukci Městských divadel pražských, Spitfire Company a Orchestru BERG.

Razantní adaptaci klasického oidipovského motivu s názvem Iokasté uvidí diváci poprvé v listopadu v autorské režii slovenského režiséra Lukáše Brutovského. Inscenace je součástí mezinárodního projektu Unie evropských divadel s názvem Catastrophe, který vyvrcholí setkáním všech zúčastněných divadel v únoru 2023 v portugalském Portu. Koprodukčně se na vzniku inscenace společně s Městskými divadly pražskými podílí Slovenské komorní divadlo v Martině.

Lenka Vagnerová & Company připravuje na prosinec u příležitosti 10. výročí založení souboru novou verzi úspěšné choreografie Riders, která činnost souboru v roce 2012 zahájila.

V dubnu 2023 se bude v divadle Komedie konat druhý ročník festivalu Nová Komedie, který představuje mladé talenty, zejména čerstvé absolventy uměleckých škol, napříč uměleckými druhy i žánry.

Podpora ukrajinských umělců
Na sklonku minulé sezony zahájila Městská divadla pražská dlouhodobý program podpory ukrajinských umělců v Česku i na Ukrajině s názvem IMAGINE UA. Hlavním cílem programu je umožnit jim pokračovat v umělecké tvorbě navzdory válečnému konfliktu. V průběhu celé sezony 22/23 budou Městská divadla pražská představovat rozmanité projekty tohoto programu, a to včetně výstavy protiválečných plakátů výtvarníků z Ukrajiny, performance ukrajinských studentů a celovečerní inscenace. Ukrajinští dramatici také píší pro Městská divadla pražská nové původní texty inspirované současnou situací v jejich zemi.

Ve spolupráci s kyjevským divadlem uzahvati se už na začátku září uskuteční v prostorách Hlavního nádraží v Praze audiowalk Rizni/Různí lidé. Texty vznikly na základě 23 hodin rozhovorů s Ukrajinci, kteří se rozhodovali, zda zůstanou ve své zemi zasažené válkou, nebo odejdou do neznáma. První série audiowalků si budou moci diváci poslechnout a projít již 10. a 11. září.

O měsíc později bude mít premiéru inscenaceNezlamni/Deník z Ukrajiny, kterou připravili ukrajinští studenti režie a herectví.

Na březen 2023 je naplánována premiéra původní hry Jak umět krást a zůstat dobrým člověkem ukrajinského režiséra Oleksije Doryčevského.

 

Domy plné událostí
Městská divadla pražská v sezoně 22/23 pokračují v široké škále svých uměleckých i vzdělávacích aktivit. Znovu se vrací do programu stále oblíbenější populárně-naučná Kronika Městských divadel pražských, která zábavnou formou přibližuje kapitoly z historie našich tří scén.

Pokračovat budeme i s pořádáním populárních hereckých kurzů pro veřejnost, jednodenních i dvouměsíčních. Na krátkodobý kurz je možné zakoupit i dárkový poukaz a obdarovaný si může sám vybrat termín, ve kterém jej navštíví.

Diváci MDP si mohou přečíst novinky z našich divadel i ve dvouměsíčníku Moderní divadlo, které vydáváme v nákladu 20 000 výtisků. Městská divadla pražská dál rozvíjejí i své digitální aktivity, mj. cyklus hraných dokumentů pro středoškoláky V hlavní roli: Maturita! Vznikají také nové dramaturgické podcasty k aktuálnímu repertoáru.

Nezdražujeme
Ačkoli vysoké ceny energií dopadají tvrdě i na provoz Městských divadel pražských, stále držíme ceny na před-covidové úrovni – široká dostupnost veřejné kulturní služby je naší prioritou.

www.MestskaDivadlaPrazska.cz

Autor článku: Zuzana Vernerová; Foto: