30.05.2022 12:07

Městská divadla pražská uvedou jako poslední premiéru sezóny současnou australskou hru Yerma

Městská divadla pražská připravují poslední premiéru této sezony. V divadle Rokoko se 10. června poprvé českým divákům představí inscenace Yerma současného australského dramatika, herce a režiséra (drama Vykopávky, Netflix) Simona Stonea. Příběh úspěšné ženy, která žije svůj sen, začne ovlivňovat prostá životní situace. V hlavní roli diváci uvidí Ninu Horákovou.

Yerma, mladá, úspěšná novinářka a bloggerka, žije v ideálním světě. Prožívá pohodový partnerský vztah a s přítelem slaví první večer v novém bytě. Yerma touží posunout svůj život i jejich vztah dál a ráda by založila rodinu. Toto jednoduché rozhodnutí začne ovlivňovat její život i ji samotnou. „Stoneova moderní variace na Lorcovu Yermu je jednoduše skvělá hra, která mě emocionálně zasáhla hned při prvním čtení. Je bolestně pravdivá, má inteligentní humor, ale i tak směřuje ke katarzi antických rozměrů. Navíc nabízí herecké příležitosti v komplexních, propracovaných postavách, z nichž každá nese nějaké téma, ale má i své tajemství. Zkoušet takovou hru ve skvělém obsazení je pak opravdu radost i zážitek,“ říká režisér Marián Amsler.

Autorem je současný australský dramatik Simon Stone, který se při psaní inspiroval slavnou hrou Pláňka od Federica Garcíi Lorcy. Původní příběh odehrávající se ve španělské vesnici přesunul do současného evropského velkoměsta. „Velký pozitivní ohlas, který provázel uvedení Stoneovy Yermy na světových jevištích, dokazuje, jak silně téma komplikované cesty k mateřství rezonuje v dnešní společnosti. Yerma ale není jen tíživým dramatem, Simon Stone je totiž také mistr zkratky a dynamických, vtipných dialogů,“ doplňuje dramaturgyně Jana Slouková.

https://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Simon Stone podle Federica Garcíi Lorcy
Yerma  

Režie:  Marián Amsler
Překlad: Viktor Janiš
Dramaturgie: Jana Slouková
Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská
Hudba: Ivan Acher
Hrají: Nina Horáková, Viktor Dvořák, Tomáš Havlínek, Eva Salzmannová, Petra Tenorová, Renáta Matějíčková

Premiéra: 10. 6. 2022 v divadle Rokoko

Autor článku: Zuzana Vernerová