20.04.2017 09:43

Městské divadlo v Mostě

Městské divadlo v Mostě uvede na velké scéně souboj Valmonta a markýzy de Merteuil ve hře Nebezpečné vztahy. Na své si přijdou milovníci výpravných historických dramat a jiskrných dialogů. Soubor chce oslovit diváky tématy dekadence, intrik, nenaplněné lásky a prázdnoty. Premiéra se uskuteční 21. dubna.

Dílo britského dramatika Christophera Hamptona, které vychází z románu Nebezpečné známosti Choderlose de Laclose, znají mnozí hlavně díky filmovým adaptacím. „Zatímco na plátně obě hlavní postavy vystupují jako hrdinové, já je vnímal jako dvě nešťastné, nemocné, pokřivené osobnosti, které bojují o to, aby mohly něco cítit, ale už to nejde," řekl dnes novinářům režisér Pavel Ondruch. „Nejzásadnější je téma prázdnoty ve chvíli, kdy už člověk má prožitků tolik, že už si je není schopen užívat," dodal.
Právě v akcentu na jiná témata se inscenace liší od filmu. „Je to můj vysněný titul už od školy, toužil jsem to režírovat. A potkalo mě to ve správný okamžik. Všechna ta témata nyní ve svých 33 letech nyní řeším," uvedl Ondruch. Podle něj však nemá hra vyznít jako moralistní ponaučení, ale jako výstražné znamení pro dnešní dobu.

Výrazné jsou obrovské kostýmy, které dosahují šířky i dvou metrů. „Musela jsem se naučit v tom chodit, pádu jsem se při zkoušce nevyhnula," přiznala Ivana Zajáčková, která ztvárnila roli markýzy. Převlékat se musí až před vstupem na jeviště, šatnou by totiž neprošla. Jako Valmont se představí Jakub Dostál. „Postava je takhle mnohem zajímavější a lidštější, než jak byla vyobrazena ve filmu," řekl.

Známá látka s nečekanou interpretací by podle dramaturga Zdeňka Janála mohla oslovit široké spektrum diváků. S ohledem na téma je vstup omezen věkem patnácti let.
Nebezpečné vztahy uvedlo Městské divadlo v Mostě poprvé v roce 1995, kde se v hlavní roli Valmonta představil nynější umělecký šéf Jiří Rumpík.

http://www.divadlo-most.cz/