22.02.2023 18:25

Městské divadlo v Mostě uvede komedii Brouk v hlavě

Mostecké divadlo uvede hru francouzského dramatika Georgese Feydeaua Brouk v hlavě. Jednu z nejznámějších a také nejhranějších komedií se souborem nastudoval režisér Filip Nuckolls, který se rozhodl děj příběhu z francouzského salonního prostředí začátku 20. století přesunout do československých a českých 90. let minulého století. Premiéra bude v pátek 24. února.

Hra s mistrně vystavěnou zápletkou z roku 1907 prakticky nikdy nezmizela z jevišť. V mosteckém divadle se hrála na konci 60. let a poté v roce 2019, řekla ČTK mluvčí divadla Lenka Krestová. Tentokrát aranžmá bude originální. Diváci se mohou těšit na hity z 90. let, scénickou hudbu dělal Ondřej Švandrlík. Kostýmy ve stylu porevoluční doby v tehdejším Československu navrhl ústecký výtvarník Jan C. Löbl. Pro diváky platí upozornění, že v představení jsou použity přerušované světelné efekty a blikající světlo.

Ústřední dvojroli Viktora Emanuela Smrčiny a Žetona ztvárnil Ján Burda (v hlavní dvojroli). Na jevišti velké scény vystoupí také Lukáš Kofroň, Zita Benešová, Jakub Dostál, Marcel Rošetzký, Michaela Krausová, Jan Beneš a další.

Georges Feydeau (1862 až 1921) proslul jako autor až matematicky propracované výstavby her. Rozpustilá fraška Brouk v hlavě patří k vrcholům jeho tvorby a je zároveň shrnutím všeho, co francouzské divadlo ve své době dosáhlo. Autor komedie s ironií, vtipem a šarmem rozehrává jednoduchý příběh o domnělé nevěře, do kterého jsou postupně zatahovány všechny postavy hry.

Feydeau patřil ke kruhu výstředníků a dandyů, proslul i svým promiskuitním životem. Za svůj život napsal asi 25 celovečerních her, mezi nimi tři operety a jedno baletní libreto, 20 her jednoaktových a řadu dramatických monologů prózou i veršem.

https://www.divadlo-most.cz/

Autor článku: ČTK: fir, gcm