30.03.2022 14:34

Městské divadlo v Mostě uvede premiéru situační komedie Cizinec

Městské divadlo v Mostě nazkoušelo situační komedii Cizinec. Dílo amerického dramatika Larryho Shuea v režii Milana Schejbala uvidí návštěvníci Velké scény poprvé v pátek. V hlavní roli se představí Vít Herzina. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Lenka Krestová.

Příběh se odehrává v opuštěném letovisku v americké Georgii, kam přiváží seržant Froggy svého přítele z vojny Charlieho, vyčerpaného člověka, který je na konci sil, bez důvěry v cokoli. Charlie dokonce nechce ani s nikým mluvit. Froggy proto všem přítomným namluví, že je to cizinec a nerozumí ani slovo anglicky. Netuší, do jak prekérních situací Charlieho dostane. Lidé před ním začnou říkat věci, o kterých by mlčeli, kdyby nebyli přesvědčeni, že nerozumí. Charlie svou roli cizince hraje tak důkladně, že se mu podaří oklamat nejen ostatní, ale i sebe a svůj nedostatek sebedůvěry.

Cizinec je vnímán jako laskavá situační komedie a zároveň hluboce lidský příběh, ve kterém nejen titulní hrdina vyroste a překoná sám sebe. „Mám komedie rád a dělá mi radost, když se diváci baví. Když se povedou gagy, slovní i situační humor. Myslím si, že v poslední době potřebujeme všichni humor víc, než kdy předtím," uvedl režisér. „Cizinec je především komedie, ale s velkým humánním posláním. Larry Shue byl inspirován svým dědečkem Korejcem, který mu vyprávěl o tom, jak se k němu někteří Američané chovali coby k cizinci. Z těchto historek Larry Shue později čerpal při psaní Cizince a vznikl tak předobraz postavy Charlieho. Důležitým aspektem této hry je určitě nadčasovost. Nenávist k určitým skupinám a rasám společností rezonovala v době osmdesátých let a bohužel přetrvává i dnes. A proto je velice aktuální," uvedl Schejbal.

Charlie je podle Herziny člověk, který má akutní strach z mluvení. „To mi dost vyhovovalo, protože jsem se nemusel učit text. Je to herecký sen," řekl s nadsázkou Herzina. "Primárně zde jde o tzv. mimoběžnou komunikaci. Je zde spousta nonverbální komunikace," uvedl. Vedle něj se v roli Froggyho objeví Jan Beneš. Betty hraje Michaela Krausová.

Herec a dramatik Larry Shue (1946 až 1985) se dramatické tvorbě věnoval od 22 let. Zemřel tragicky při letecké havárii. Hra Cizinec byla asociací amerických divadelních kritiků označena za nejlepší divadelní text sezony 1983/1984. Na českém jevišti se Cizinec objevil poprvé v pražském Divadle ABC roku 1998 v režii Jiřího Fréhara s Oldřichem Víznerem v titulní roli.

http://www.divadlo-most.cz/

Autor článku: ČTK: fir, hj

Městské divadlo v Mostě uvede premiéru situační komedie Cizinec

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.