30.03.2022 14:34

Městské divadlo v Mostě uvede premiéru situační komedie Cizinec

Městské divadlo v Mostě nazkoušelo situační komedii Cizinec. Dílo amerického dramatika Larryho Shuea v režii Milana Schejbala uvidí návštěvníci Velké scény poprvé v pátek. V hlavní roli se představí Vít Herzina. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Lenka Krestová.

Příběh se odehrává v opuštěném letovisku v americké Georgii, kam přiváží seržant Froggy svého přítele z vojny Charlieho, vyčerpaného člověka, který je na konci sil, bez důvěry v cokoli. Charlie dokonce nechce ani s nikým mluvit. Froggy proto všem přítomným namluví, že je to cizinec a nerozumí ani slovo anglicky. Netuší, do jak prekérních situací Charlieho dostane. Lidé před ním začnou říkat věci, o kterých by mlčeli, kdyby nebyli přesvědčeni, že nerozumí. Charlie svou roli cizince hraje tak důkladně, že se mu podaří oklamat nejen ostatní, ale i sebe a svůj nedostatek sebedůvěry.

Cizinec je vnímán jako laskavá situační komedie a zároveň hluboce lidský příběh, ve kterém nejen titulní hrdina vyroste a překoná sám sebe. „Mám komedie rád a dělá mi radost, když se diváci baví. Když se povedou gagy, slovní i situační humor. Myslím si, že v poslední době potřebujeme všichni humor víc, než kdy předtím," uvedl režisér. „Cizinec je především komedie, ale s velkým humánním posláním. Larry Shue byl inspirován svým dědečkem Korejcem, který mu vyprávěl o tom, jak se k němu někteří Američané chovali coby k cizinci. Z těchto historek Larry Shue později čerpal při psaní Cizince a vznikl tak předobraz postavy Charlieho. Důležitým aspektem této hry je určitě nadčasovost. Nenávist k určitým skupinám a rasám společností rezonovala v době osmdesátých let a bohužel přetrvává i dnes. A proto je velice aktuální," uvedl Schejbal.

Charlie je podle Herziny člověk, který má akutní strach z mluvení. „To mi dost vyhovovalo, protože jsem se nemusel učit text. Je to herecký sen," řekl s nadsázkou Herzina. "Primárně zde jde o tzv. mimoběžnou komunikaci. Je zde spousta nonverbální komunikace," uvedl. Vedle něj se v roli Froggyho objeví Jan Beneš. Betty hraje Michaela Krausová.

Herec a dramatik Larry Shue (1946 až 1985) se dramatické tvorbě věnoval od 22 let. Zemřel tragicky při letecké havárii. Hra Cizinec byla asociací amerických divadelních kritiků označena za nejlepší divadelní text sezony 1983/1984. Na českém jevišti se Cizinec objevil poprvé v pražském Divadle ABC roku 1998 v režii Jiřího Fréhara s Oldřichem Víznerem v titulní roli.

http://www.divadlo-most.cz/

Autor článku: ČTK: fir, hj

Městské divadlo v Mostě uvede premiéru situační komedie Cizinec

Inscenace

17.05.2022

Komorní scénu Aréna čeká sezóna s titulem Rok plný doteků

Sezónu 2022–23 otevřeme inscenací s názvem Tohle není Višňový sad, pod níž se skrývají tři aktovky A. P. Čechova (Labutí píseň, Medvěd, Námluvy) spojené do volného dramatického celku naším dramaturgem Tomášem Vůjtkem, který si tyto Čechovovy miniatury navíc i přímo přeložil. Druhým titulem bude drama Christophera Hamptona Úplné zatmění (Total Eclipse) zpracovávající skutečný příběh dvou nejslavnějších prokletých básníků, který se ale do školních osnov nejspíš nikdy nedostane. Spokojené manželství Paula Verlaina a jeho ženy Matyldy rázně ukončí příchod mladičkého a svůdného Arthura Rimbauda.

16.05.2022

Divadlo Tramtarie se rozloučí s Madisonskými cestami

Příběh o dvou rozhádaných sestrách, tajemné závěti, velkém tajemství, ale hlavně o lásce ve všech jejích uvěřitelných podobách se poprvé představil divákům 6. března 2020, aby je dojímal silnými emocemi a bavil milým humorem. Teď se toto milostné drama volně inspirované slavným filmovým příběhem v režii Vladislava Kracíka loučí.

13.05.2022

Autorskou hru o spisovatelce Sylvii Plathové uvede Studio Hrdinů

Studio Hrdinů uvede jako svou poslední premiéru sezony inscenaci inspirovanou životem americké básnířky Sylvie Plathové (1932 až 1963). Autorská inscenace režiséra Jana Horáka se jmenuje Manželka publikovaného básníka a divadlo ji prvně uvede 19. května. Hra je poslední částí volné trilogie věnované umělcům 20. století a vystupuje v ní jediná herečka, Pavlína Štorková.