07.11.2017 07:46

Městské divadlo v Mostě uvede psychologické drama Tramvaj do stanice Touha

Mostecké divadlo zařadilo na repertoár psychologické drama Tramvaj do stanice Touha. Americký spisovatel Tenesse Williams v příběhu rozvíjí motivy touhy po věčném mládí, ztráty iluzí, rozčarování z tradičních hodnot. Inscenace, která bude mít premiéru na komorní scéně divadla 10. listopadu, by podle režiséra Jakuba Korčáka měla oslovit každého, komu není lhostejný osud světa.

Světovou premiéru měla hra slavného amerického dramatika v roce 1947. „V mnohém jsou motivy hry podobné motivům z naší současné společnosti," řekl po dnešní generálce dramaturg Zdeněk Janál. Tragédie o nepochopení a lhostejnosti je plná dramatických dialogů. Postavy se představují ve zdánlivě obyčejných situacích, kdy pijí whisky, hrají poker, ale zároveň v situacích obtížných, když nemají střechu nad hlavou, řeší složité sociální podmínky, touží po úspěchu, partnerovi, snaží se zapomenout na minulost.

V příběhu se střetávají dva protikladné principy, které reprezentuje na jedné straně Blanche DuBois a na druhé Stanley Kowalski. „Jsou to dvě strany téže mince. Na jedné straně sen a touha, na straně druhé neúprosná realita. Blanche touží po lásce a sní o životě plném dobra a krásy. Její ideály a přejemnělá noblesa však narážejí na neúprosnou realitu nové doby," uvedl režisér.

Williams ve hře své postavy nesoudí, nestraní jim. Nabízí pouze situace, které nechávají vystoupit na povrch jejich rozpory a odhalují kladné i záporné stránky. „Domnívám se, že krátkodechý pragmatismus, cynismus, egoismus a lhostejnost k potřebám druhých jsou naléhavými tématy dnešní doby," řekl Korčák.

První česká inscenace tohoto textu se konala v ostravském Divadle Petra Bezruče až v roce 1960 v režii Jana Kačera. První českou Blanche se stala Nina Divíšková.

V Mostě se v roli Blanche představí Zita Benešová. „Blanche je výzva, je to typ role, kdy neslezete z jeviště. Tedy nejtěžší je správně rozvrhnout síly," uvedla Benešová. „Nejvíce musím samozřejmě zápasit se střídáním poloh, emocí, se ztvárněním opileckých excesů," řekla. Postavu Stanleyho hraje Michael Vykus. Na jevišti diváci uvidí ještě Lilian Fischerovou, Jana Beneše, Jakuba Koudelu, Michaelu Krausovou a Matyáše Procházku.

http://www.divadlo-most.cz/

Autor článku: ČTK: fir, hj