22.10.2022 11:52

Městské divadlo Zlín uvede v sobotu českou premiéru hry Albion

Městské divadlo Zlín uvede v sobotu českou premiéru hry Albion, jejímž autorem je Mike Bartlett. Divadlo tak pokračuje v jedné ze svých dramaturgických linií, kdy chce uvádět nové texty, překlady či adaptace. "Chceme přinášet divákům to nejnovější ze světové dramatiky, Mike Bartlett je špičkový současný britský autor," řekl dnes ČTK režisér inscenace a umělecký ředitel zlínského divadla Patrik Lančarič.

Albion vypráví příběh Audrey Waltersové, majitelky lukrativního londýnského obchodu, která se rozhodne opustit velkoměstský život úspěšné podnikatelky a přestěhovat se do domu svého dětství na venkov. Chce si splnit sen a vrátit zahradě, která k domu náleží a jež byla svého času velmi slavná, původní podobu.

Hra má podle Lančariče několik rovin a příběh obsahuje celospolečenská témata. "Berlínská zeď jako symbol rozděleného světa dávno padla, ale mezitím jakoby nám začaly růst zdi v hlavách a je jich čím dál více. Společnost se daleko více rozděluje a zdi nás oddělují a oddalují navzájem. Ve hře je úžasné, jak všechny postavy chtějí být pochopené, a z toho vznikají spory a na tom vyrůstá příběh o tom, jak se málo posloucháme. Jak jsme přesvědčení o svých pravdách. Bylo by lepší naučit se navzájem poslouchat. Jedinou cestou je rozhovor, vnímat se, snažit se pochopit navzájem a postupně v dialogu překonávat rozdíly," uvedl Lančarič.

Bartlett téma zasadil do příběhu rodiny a postavy Audrey. "Chce v jistém smyslu vrátit čas, rekonstruovat to, na co má vzpomínky, když byl svět podle ní v pořádku. Otázka je, jestli je to možné," uvedl režisér. Děj se odehrává v zahradě nazvané Albion. "Zahradu zažijeme i na jevišti v krásné scéně Pavla Boráka, ve čtyřech ročních obdobích. Zažijeme, jak je zahrada zpustlá, poté se krásně rozvine, přibývají květy, všechno rozkvete a postupně jí zahrada v jistém smyslu začne přerůstat přes hlavu," uvedl Lančarič. Ve hře je také téma snahy realizovat svůj sen. "To mají všechny postavy ve hře, důležité je rozeznat sen od iluze," uvedl režisér.

V roli Audrey se představí Eva Daňková, diváci uvidí například i Martu Bačíkovou, Gustava Řezníčka, Markétu Holcmanovou či absolventku pražské DAMU Annu Randárovou po boku jejího otce Luďka Randára.

MD Zlín

Autor článku: ČTK: jmk,kš; Foto: MDZ