26.04.2017 10:57

Mezinárodní den tance již tuto sobotu

29. duben je Mezinárodní den tance a jeho oslavy budou probíhat i na mnoha místech České republiky. Kdo má tedy chuť zúčastnit se oslav, ať už jako tanečník, nebo divák, tady je jednoduchý návod!

Na taneční mapě, kterou připravil koordinátor akce, profesní taneční organizace Vize tance, zjistíte, kde všude oslavy probíhají. Kromě Prahy a Brna se bude tančit např. v Olomouci, Plzni, Liberci, Blatné, Hranici, Kopřivnici, Prostějově, Litoměřicích, Mostě, Žamberku, Opavě nebo Valašském Meziříčí.

Pokud se spokojíte s rolí diváka, stačí si vybrat program. Např. Praha se roztančí hned na několika místech. Na náměstí Václava Havla – piazzettě Národního divadla bude probíhat od 14:00 Mezinárodní den tance s Českou televizí. V Holešovicích před Výstavištěm začne program v 15:00 a bude zahrnovat řadu tanečních ukázek a představení. Přednáška a workshop pořádaný Duncan Centre vás čekají ve Studiu Alta od 13:00 hodin. Ve Vnitrobloku můžete mimo jiné zhlédnout taneční film, před Veletržním palácem si zatančit swing v rámci otevřené lekce. Ve 20:00 začne představení Jany Vrány RESOLUTION v Experimentálním prostoru NoD.

Z dalšího programu připomeňme např. společnou prezentaci tanečních oborů ZUŠ a tanečních skupin celého Zlínského kraje ve Valašském Meziříčí.

Pokud Vám role diváka nestačí, a chcete Mezinárodní den tance oslavit, jak se patří, tedy tancem, můžete se připojit k jednomu z mnoha flashmobů, které se budou v České republice tančit (kde všude vám opět prozradí taneční mapa). Choreografii flashmobu připravil choreograf a pedagog Jan Kodet spolu se svým kolegou Matthiasem Deneux, sólistou baletu Národního divadla a vy se ji stále můžete naučit podle instruktážního videa. Námaha bude stát za to, jak se už teď můžete přesvědčit ve videu, kde choreografii tančí mimo jiné Anna Polívková a Michal Kurtiš. Tato dvojice bude také moderovat oslavy v Praze na náměstí Václava Havla, kde vás čeká ještě slibované překvapení!

Píseň skupiny Mydy Rabycad Just Dance, na kterou se letošní flashmob tančí, zde zahraje…skupina Mydy Rabycad živě! O jeden důvod k tanci navíc!

K Mezinárodnímu dni tance tradičně vydává Mezinárodní divadelní ústav poselství formulované významnou taneční osobností. Letos tanečníky a milovníky tance po celém světě oslovuje svými myšlenkami americká choreografka, tanečnice a inovátorka Trisha Brown. Trisha Brown bohužel  zesnula 18. března 2017. Text prohlášení z jejích písemností sestavila její blízká spolupracovnice Susan Rosenbergová.

Tanečnicí jsem se stala proto, že jsem toužila létat. Dojímala mě dokonalost zemské přitažlivosti. V mých tancích není žádný skrytý smysl. Jsou duchovním cvičením v tělesné podobě.
Tanec komunikuje a rozšiřuje univerzální jazyk, plodí radost, krásu a pokrok v lidském vědění. Tanec je kreativita… stále nová… kreativita myšlení, příprav, provedení a prezentace. Naše těla jsou nástroji výrazu, nikoliv médiem reprezentace. Tento pohled osvobozuje naši tvořivost, což je ta nejpodstatnější lekce a dar umělecké činnosti.
Život umělce nekončí s věkem, jak se domnívají někteří kritici. Tanec tvoří lidé, lidé a myšlenky. Coby publikum si můžete tvůrčí impuls vzít s sebou domů a využít jej ve svém každodenním životě.“

Přijďte tedy také 29. dubna sdílet radost z tvorby  tancem! Sledujte náš web www.danceday.cz a facebook Mezinárodního dne tance, ať Vám neuteče žádná novinka v programu a v sobotu To bude tancec! #JustDance

Autor článku: Barbora Leskovjanová