27.02.2017 10:45

Mezinárodní gala – fragment světové premiéry a předpremiéry hostujících tanečníků

Baletní galakoncert s mezinárodní účastí zve na svůj již čtvrtý ročník dne 25. února 2017 v 18.30 hodin do Divadla Antonína Dvořáka. Hosty budou tanečníci zahraničních národních divadel z Polska, Německa a Slovinska. Poprvé v Čechách se také objeví ukázka z autorského celovečerního baletu Doktor Živago Jiřího a Otty Bubeníčka. Českou republiku budou reprezentovat hosté z Baletu Národního divadla a Laterny magiky, souboru Ballet Hommes Fatals, ostravská rodačka Nataša Novotná a samozřejmě domácí balet Národního divadla moravskoslezského!

Program bude slavnostně zahájen fragmentem z baletu Tři mušketýři. Baletní inscenace Tři mušketýři Jana Kučery a Paula Chalmera je světovou premiérou díla zkomponovaného přímo pro soubor baletu. „Dějovou linku románu bylo třeba přizpůsobit povaze taneční inscenace,“ říká kanadský choreograf inscenace Paul Chalmer, který je také autorem scénického návrhu. „Znamenalo to najít v textu nejlogičtější zápletky pro uplatnění pas de deux, pas de trois a skupinových tanců a vytvořit z nich rytmickou kompozici postavenou na napětí dvou milostných příběhů, dobrodružství a intrik, jež hrdinové u dvora prožívají.“ Inscenace je založena na klasické baletní technice. Částečně však pohybový slovník Paula Chalmera využívá pro vyjádření podstaty příběhu i modernější přirozenou řeč těla. A na jaké další choreografie se mohou diváci těšit?

GRAND PAS CLASSIQUE A KURT WEILL – HOSTÉ Z POLSKA
První sólista Maksim Woitiul z Polského národního baletu se svou partnerkou Aleksandrou Liashenko z baletu Státní opery Hannover zatančí Grand pas Classique v choreografii Victora Gzovského na hudbu Daniela Aubera a fragmenty z baletu Kurt Weill Polského národního baletu v choreografii Krzysztofa Pastora. První sólista Maksim Woitiul je stále ve špičkové technické formě, s každou novou rolí odkrývá další odstíny ze svého jedinečného talentu.
Představení se uskuteční pod záštitou Generálního konzula Polské republiky v Ostravě pana Janusze Bilského.

Doktor Živago Jiřího a Otty Bubeníčka
Poprvé se v Čechách objeví ukázka z autorského celovečerního baletu Doktor Živago Jiřího a Otty Bubeníčka. Společně jsou podepsaní i pod adaptací – Jiří je autorem choreografie a Otto navrhl scénu. Balet měl světovou premiéru v Lublani v dubnu 2016 a již během letních měsíců Jiří a Otta Bubeníčkovi přenesli choreografii do San Francisca. Duet z baletu zatančí sólisté Slovinského národního divadla opery a baletu Tjaša Kmetec a Petar Đorčevski.

DÍVKA A SMRT – HOSTÉ Z NĚMECKA
Z německého divadla MainfrankenTheaterWürzburg se představí sólisté v technicky náročném duetu z baletu Dívka a smrt v choreografii Anny Vity, umělecké ředitelky baletu. Strhující a dramatický duet plný symboliky a poezie nalezené v hudbě Smyčcového kvartetu d moll Franze Schuberta z roku 1823 odráží touhu po svobodě. Můžete se těšit na předpremiéru v Ostravě (Premiéra 29. 4. 2017 v Mainfranken Theater Würzburg).

Ballet Hommes Fatals – HOSTÉ Z PRAHY
Originální soubor složený z předních sólistů Baletu Národního divadla, který představujenejznámější baletní scény klasického baletního repertoáru ve svérázném provedení. Slavné a virtuózní ženské role ze známých baletů tančí muži-tanečníci. „Známé variace předvedeme divákům v nečekané a originální podobě. Vybrané scény jsou vtipně vytvořené jak po choreografické, tak herecké stránce. Diváci se mohou těšit na odlehčený humor,“ doplňuje Michal Štípa.

CUBE – LATERNA MAGIKA
Hlavní inspirací projektu jsou původní inscenace Laterny magiky, velmi úzké propojení filmovéh oobrazu a živé akce. Tentokrát s využitím současného filmového mappingu z několika různě umístněných projektorů. Výtvarná kompozice vychází z motivu kostky – „cube“ – ve všech možných variantách, které nás obklopují. Díky své struktuře a možností 3D vizualizace bude jedním z hlavních motivů Rubikova kostka. Prostřednictvím hry s perspektivou a s iluzí prostoru si divák odnese zážitek z originálního vizuálního díla, jež ho pohltí a rozehraje v něm emoce stejně tak jako požitek z tance a jeho energie. A opět půjde o Ostravskou předpremiéru!

TANEČNÍ POCTA PING-PONGU – 420PEOPLE
Ping-pong není jen sport. Je to filozofie. Recept na intelekt je směsicí jin a jang, nebe a pekla, StephenaHawkinga a UrihoGellera s trochou Chalíla Džibrána a BruceLeea na vrcholu. Choreografii nastudovali 420PEOPLE ve spolupráci s JoStrømgrenKompani a festivalem TANECVALMEZ díky podpoře grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. „Je to sice humor, ale mezi řádky to není až taková sranda,“ dodává Nataša Novotná.

Speciálně pro tuto příležitost připravil Paul Chalmer choreografii Piaf à deux. Těšte se ale také na oblíbené ukázky ze stávajícího repertoáru baletu NDM.

www.ndm.cz

Autor článku: Marcela Bednaříková