11.10.2018 09:20

Mezinárodní soutěž Theatertreffen Stückemarkt 2019 Berliner Festspiele – výzva k účasti

Kde jsou umělci, kteří překrucují pravidla, formy a estetiku divadla, zpochybňují ho, myslí jinak a vytvářejí nové texty, formy a formáty?

Pod názvem „What happens after the protest?/Co se bude dít po protestu?“ hledá Stückemarkt dílo, které jde za hranici vylíčení statu quo, představuje si různé budoucnosti a hledá nové formy umělecko-aktivistického zapojení. Stückemarkt poprvé žádá umělce na celém světě, aby předložili dílo, které se dotýká otázek, jež jdou více do hloubky než romantická revolta, ale aby zároveň zkoumalo otázku, jak by mohly vypadat další světy.

Porota složená z renomovaných mezinárodních umělců vybere z předložených děl celkem pět textů / představení.

Jeden z pozvaných dramatiků/souborů obdrží od Stückemarkt finanční částku, kterou poskytla Federální agentura pro občanské vzdělávání. Kromě jiného je to také příležitost, jak realizovat inscenaci v německém divadle.

Porota Stückemarkt 2019

 • Mette Ingvartsen
  choreografka a tanečnice (Brusel, Belgie)
 • Branden Jacobs-Jenkins
  dramatik (New York, USA)
 • Amir Reza Koohestani
  režisér a dramatik (Teherán, Írán)
 • Wiebke Puls
  herečka (Mnichov, Německo)
 • Maria Nübling
  dramaturgyně a ředitelka Stückemarkt (Berlín, Německo)

K divadelní hře vedou různé cesty týkající se autorství, takže porotě mohou být předloženy jak divadelní texty, tak představení (různé druhy sdíleného divadla, site-specific projekty, divadelní intervence, narativní prostory, projekty založené na dokumentárním materiálu, představení s přesahem do různých uměleckých oborů). Obzvláště se zajímáme o mladé autory a umělce, kteří ve smyslu rozšířeného autorství zkoumají nové druhy vyprávění a úhlů pohledu a objevují novátorské jazyky sjednocující svět. Vybrané texty / představení budou součástí programu Theatertreffen’s v květnu 2019.

Nejvýznamnější německý divadelní festival Theatertreffen každý rok v květnu zve divadelníky, novináře a hosty z celého světa do Berlína. Jádrem Theatertreffen je deset „pozoruhodných divadelních inscenací“, které každý rok vybírá nezávislá porota kritiků z cca 400 inscenací německy mluvících oblastí.

Od roku 1978 je Stückemarkt neodmyslitelnou součástí Theatertreffen. Jako nejstarší iniciativa pro propagaci současné dramatiky v německy mluvících změní – a od roku 2012 také performance – se již 40 let úspěšně angažuje v dlouhodobé podpoře a rozvoji dramatiků a performerů. Stückemarkt je fórem pro výměnu zkušeností mezi zahraničními dramatiky, performery, divadelníky, festivalovými dramaturgy, vydavateli a kritiky.

Kontakt:
Berliner Festspiele – Theatertreffen – Stückemarkt
Maria Nübling, Stephanie Richter
Schaperstraße 24
10719 Berlín
Německo
stueckemarkt-bewerbung@berlinerfestspiele.de
Telefon +49 (0)30 254 89 - 231 / 200

Informace: www.berlinerfestspiele.de/stueckemarkt-en

Theatertreffen se koná od 3. do 19. května 2019

Pozvánka na Stückemarkt pokrývá:

 • představení vybraného díla na Theatertreffen-Stückemarkt v květnu 2019
 • pobyt v Berlíně a účast na akcích Stückemarkt (workshopy, rozhovory s umělci, networkingy a jiné)
 • představení umělců ve formě rozhovorů
 • výměna a networking se zahraničními divadelníky, režiséry, kurátory, umělci, dramatiky, kritiky a dramaturgy
 • příležitost vidět divadelní představení pozvané na Theatertreffen a Stückemarkt a účast na akcích Theatertreffen
Autor článku: IDU