02.08.2006 00:00

Mimraj 2006

OFICIÁLNÍ ZAHÁJENÍ: 1.srpna 2006
Hospodářský Dvůr Klementina, Praha 1

Mimraj 2006 je půlroční festival zaměřený na moderní pantomimu, clownerii a grotesku. Koná se u příležitosti 50. výročí české pantomimy, 25. výročí pantomimy neslyšících a 60. výročí AMU v Praze.

Dnem, kdy mohla česká veřejnost poprvé oficiálně zhlédnout pantomimické představení, byl 1. srpen roku 1956. V tento den absolventský ročník tanečního oddělení pražské státní konzervatoře předvedl v pražském Klementinu své absolventské představení Večer tří pantomim. "Ladislav Fialka ani jeho spolužáci nemohli tušit, že tímto představením zakládají novou tradici prastarého umění a že pro umění pantomimy získají desítky následovníků," říká patron a hlavní dramaturg Mimraje 2006 Boris Hybner. Díky tomuto prvnímu celistvému mimickému vystoupení vstoupila pantomima do povědomí diváků. O dva roky později, v roce 1958, započala éra pravidelných pantomimických představení v Divadle Na zábradlí. Hlavním uměleckým vedoucím zde byl právě Ladislav Fialka, pozdější zakladatel katedry pantomimy na pražské HAMU.

Mimraj 2006 chce dát prostor prezentaci moderního mimického divadla v České republice a prostřednictvím několikaměsíčního programu představit veřejnosti, co mohou čeští umělci v tomto oboru nabídnout. Kromě již etablovaných umělců v oboru jako jsou Boris Hybner, Bolek Polívka, Jiří Bilbo Reidinger, Václav Strasser, Michal Hecht, skupina CVOCI, Vladimír Gut, Mimóza a další, zde uvidíme i vystoupení mladých umělců. Představí se kromě jiných Anna Polívková, Martha Issová, Michaela Doláková, Vojta Švejda, Jan Beneš, Roman Horák, Robert Janč.

Mimraj 2006 bude oficiálně zahájen dne 1. srpna podobně jako před 50 lety "Večerem tří pantomim" na Hospodářském dvoře pražského Klementina, pouličním průvodem a představením "Vyhánění nudy z Prahy", který celou akci symbolicky odstartuje. Tento úvodní den bude součástí třídenního festivalu, v jehož programu nebudou chybět pouliční představení ani klasická Pierotovská pantomima. Vystoupení Večer tří pantomim se studenty katedry nonverbálního a komediálního divadla pražské HAMU nazkoušeli pedagogové Boris Hybner, Jiří Bilbo Reidinger, Martin Sochor a Petr Zámostný. Pouliční průvod a představení "Vyhánění nudy z Prahy" zrežíroval Števo Capko.

Program Mimraje trvá až do prosince 2006. Některá představení a mimsession uváděné pod hlavičkou Mimraje 2006 se totiž objeví na tematicky spřízněných akcích jako je například Letní Letná v Praze, Kašparův Mimoriál v Kolíně, festival Next Wave, ale i na festivalu českého umění v Berlíně. Hlavní těžiště akce však představují sobotní divadelní představení v divadle Komedie v Praze, které zde budou uváděny až do půlky prosince. Festivalové soboty zakončí 16. prosince závěrečná Mimsession II, při níž bude symbolicky předán "štafetový kolík" mladé generaci mimů.

Mimraj 2006 dále nabídne doprovodný program zahrnující odborné semináře na témata a především významné české umělce z oblasti mimického divadla a výstavu fotografií, dokumentující historii české pantomimy. Součástí projektu je i vydání a křest historicky odborné studie "Kniha o pantomimě" Václava Vebera, který bude spolu s Ladislavou Petiškovou vést odborné semináře. Pantomima Neslyšících, která v tomto roce oslaví pětadvacetiletí své tvořivé existence, se představí v divadle Komedie. Bude reprezentována soubory PANTOMIMA S.I., NEPANTO Praha a MIMO Ostrava pod vedením režiséra a uměleckého vedoucího Jindřicha Zemánka, který je současně jedním se spoluorganizátorů MIMRAJE.

Kromě MIMRAJE v Praze se uskuteční také třídenní MIMRAJ v Brně v divadle Bolka Polívky, kde bude také odstartována již zmiňovaná výstava. MIMRAJ 2006 proběhne v Brně 22. až 24. října, vernisáž k výstavě 9. října. Centrum MIMRAJE v Brně bude divadlo Bolka Polívky.

"K ikoně oboru, největšímu z romantických Pierotů J.G.Deburaueaovi, se letos váží dvě jubilea. Žil totiž v letech 1796 až 1846," uzavírá Boris Hybner. "Je tedy pochopitelné, že česká moderní pantomima má dobré důvody k zamyšlení a oslavování," dodal Hybner.

Patronaci nad Mimrajem 2006 převzali:
Ivo Mathé - rektor AMU v Praze
Bolek Polívka - herec a mim
Boris Hybner - mim, herec a pedagog HAMU v Praze
Anna Polívková - herečka
Dušan Pařízek st.- ředitel Festivalu českého umění a kultury v Německu (Festival tschechischer Kunst und Kultur)

Zdroj: Martina Reková

Autor článku: redakce