14.08.2019 12:48

Moravské divadelní léto nabídne komedie, muzikály i balet

Stalo se již příjemnou tradicí, že konec srpna patří v Olomouci festivalu Moravské divadelní léto. Také letos nabídne Moravské divadlo populární inscenace v atraktivních lokalitách pod hvězdnou oblohou, program však slibuje také jednu novinku. Vedle souborů činohry a opery a operety se na open-air akci premiérově představí balet. Třetí ročník divadelní přehlídky začne ve čtvrtek 22. srpna a nabídne šest představení.

„Při tvorbě programu festivalu pro nás byla zásadní dvě kritéria. Jednak chceme divákům zprostředkovat exkluzivní a nezapomenutelné zážitky a nabídnout jim to nejlepší z našeho repertoáru, ale na druhou stranu musíme brát v potaz i technickou proveditelnost. Některé inscenace jsou natolik technicky náročné, že je není možné hrát jinde než v kamenném divadle s patřičným zázemím. Pro letošek jsme na základě těchto dvou kritérií vybrali tituly Balet gala, Kupec benátský, Noc na Karlštejně, Robin Hood, Sluha dvou pánů a Starci na chmelu,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Hit letošní sezony Starci na chmelu zažije na festivalu olomouckou open-air premiéru stejně jako inscenace Shakespearovy komedie Kupec benátský, která se uvedení pod širým nebem dočká pouhé dva měsíce po své premiéře v Moravském divadle. Festivalovou atmosféru naopak již dobře znají inscenace Sluha dvou pánů, Robin Hood a Noc na Karlštejně, které se v předchozích ročnících Moravského divadelního léta dočkaly velké divácké odezvy. „Všechny tři tituly jsou u diváků velice oblíbené. Proto nám přišlo líto, aby se neobjevily v programu letošního ročníku. Dvě inscenace uvedeme navíc na místech, na kterých se ještě nehrály. Noc na Karlštejně tak bude poprvé na Korunní pevnůstce a na Sluhu dvou pánů se mohou premiérově těšit diváci z Velké Bystřice, kam Moravské divadelní léto zavítá poprvé v historii,“ upozornil Gerneš. O divácký hit Sluha dvou pánů byl od počátku velký zájem a vstupenky na představení v amfiteátru ve Velké Bystřici jsou již vyprodané.

Vůbec poprvé se přehlídky zúčastní baletní soubor. Příznivcům tanečního umění nabídne exkluzivní projekt Balet Gala, v němž vystoupí držitelé Ceny Thálie Yui Kyotani, Nikola Márová a Michal Štípa. Ještě před oficiálním startem divadelní sezony se publiku představí nové posily baletního souboru – Češky Barbora Lahučká a Ludmila Novotná, Britka Daisy Wales, Italové Andrea Canalicchio a Francesca Raule, Australanka Katarina Gajic a Novozélanďan Johannes Nolden a také Japonci Hodaka Maruyama a Risa Maruyama. „Program tohoto představení pod širým nebem bude odlišný od představení, které znají návštěvníci Moravského divadla. První část večera je sice shodná s tímto projektem – uvedeme v ní ukázky z celovečerního baletu Paquita - ale s rozdílným obsazením doplněným o nové členy souboru. Ve druhé části galavečera představíme čtyři nové choreografie. Diváci se mohou těšit na dvě Pas de trois z baletů Spící krasavice a Le Corsaire a také na Indický tanec z Bajadéry. V adagiu ze třetího jednání Labutího jezera uvidíme dlouholeté první sólisty baletu pražského Národního divadla Nikolu Márovou a Michala Štípu,“ sdělila dramaturgyně olomouckého baletu Martina Náhlíková. „Open air představení Balet Gala vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem pro druhou kariéru, který pomáhá tanečníkům zvládnout životní a profesní změnu po ukončení aktivní kariéry,“ doplnil umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa. Koupí vstupenky na Balet Gala přispějí diváci na činnost organizace.

Přehlídka odstartuje ve čtvrtek 22. srpna v amfiteátru ve Velké Bystřici, kam zavítá Sluha dvou pánů. V následujících dnech uvedeme ve Fortu Křelov inscenace Kupec benátský a Robin Hood. Právě Robin Hood zahajoval v srpnu 2017 první ročník Moravského divadelního léta. „Humor, písničky, kaskadérské akce, výpravné kostýmy a atraktivní bojové scény ve spojení s ikonickou postavou Robina Hooda jsou už několik let lákadlem pro mnoho diváků, a když se toto všechno ještě obohatí o vlahý večerní vzduch, cvrkající havěť a prázdninovou pohodu, pak se je rozhodně na co těšit. Pokud vám má někdo 24. srpna uloupit váš volný čas, tak ať tu krádež spáchá nejslavnější zloděj v anglických dějinách,“ sdělila s úsměvem Michaela Doleželová, která je společně s Romanem Venclem podepsaná pod režií inscenace. Poté se festival přesune do olomoucké Korunní pevnůstky, kde se můžete těšit na dvojitou muzikálovou dávku. Po loňském úspěchu se do programu vrací muzikál Noc na Karlštejně. Inscenace Starci na chmelu zažije olomouckou open-air premiéru, přičemž pomyslnou generálku si s velkým úspěchem odbyla 15. června v  areálu lednického zámku v rámci projektu Muzikály v Lednici. Tečkou za letošním Moravským divadelním létem bude v úterý 27. srpna již zmíněný baletní galavečer.

Amfiteátr v areálu Korunní pevnůstky pojme až 600 návštěvníků, stejně tak amfiteátr ve Velké Bystřici. V Křelově je více než 400 míst k sezení. Upozorňujeme návštěvníky festivalu, že hrajeme za každého počasí. Představení se nikdy neruší předem, a to ani v případě negativní předpovědi počasí. O zrušení produkce se rozhoduje až v době plánovaného začátku představení. Během představení není dovoleno používat deštníky, protože omezují viditelnost ostatním divákům. Z tohoto důvodu doporučujeme vzít si s sebou nepromokavou bundu nebo pláštěnku.

Záštitu nad festivalem převzal hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a primátor statutárního města Olomouce Miroslav Žbánek.

www.moravskedivadelnileto.cz

Festival Moravské divadelní léto navázal na přehlídku Olomoucké divadelní prázdniny, kterou Moravské divadlo pořádalo od roku 2010 do roku 2015. První ročník Moravského divadelního léta navštívilo v roce 2017 více než 1100 diváků, druhý ročník dokázal přilákat dvojnásobný počet.

 

PROGRAM:
AMFITEÁTR VE VELKÉ BYSTŘICI
22. 8., 20:00 SLUHA DVOU PÁNŮ

FORT KŘELOV
23. 8., 20:00 KUPEC BENÁTSKÝ
24. 8, 20:00 ROBIN HOOD

KORUNNÍ PEVNŮSTKA
28., 20:00 NOC NA KARLŠTEJNĚ
25. 8., 20:00 STARCI NA CHMELU
27. 8., 20:00 BALET GALA

Autor článku: David Kresta

Moravské divadelní léto nabídne komedie, muzikály i balet

Festivaly

22.08.2019

Letní Letná je v půlce, čeká nás premiéra Losers Cirque Company a mnohem více

Letenské sady již od minulého týdne žijí novým cirkusem. 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který odstartovala 14. srpna nezapomenutelná provazochodkyně nad Vltavou, směle míří do druhé poloviny. Programu jako každý rok vévodí ty nejlepší aktuální soubory ze zahraničí. V letošním roce se publiku představují kanadští Cirque Alfonse, francouzští Cirque Aïtal, belgičtí TJ1 – Théâtre d’un Jour a také unikátní uskupení 17 umělkyň Portés de Femmes.

20.08.2019

Festival Polárkový dort počtvrté – Divadlo Polárka zahajuje novou sezónu

Divadlo Polárka již počtvrté zahájí sezónu 2019/2020 festivalem Polárkový dort. Předposlední zářijový víkend bude v budově divadla a v šapitó v blízkém Björnsonově sadu k vidění třináct představení pro děti různého věku a každý festivalový den bude zakončený hudebním koncertem. 

20.08.2019

Festival Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto navštívilo přes 3700 diváků

Open-air festival Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto, který pořádalo už počtvrté Divadlo Tramarie, se  letos rozrostl na jedenáctidenní festival, kde kromě večerních představení pro dospělé a pohádek pro děti nechyběl ani host v podobě Anety Langerové a smyčcového tria. Festival v nádherném prostředí parkánu Uměleckého centra navštívilo přes 3700 diváků.