03.07.2018 11:51

Moravské divadlo Olomouc má za sebou úspěšnou sezonu

Další divadelní sezona je za námi. Nabídla dvanáct nových inscenací a z hlediska divácké návštěvnosti patřila k nejúspěšnějším za poslední dekádu. Moravské divadlo Olomouc opět přilákalo do hlediště více než sto tisíc diváků. Baletní soubor nabídl originální projekt spojující choreografy ze tří evropských zemí, soubor opery a operety přivítal legendu české operní režie Václava Věžníka a soubor činohry si do sbírky přidal další divácké hity včetně dramatu Boží mlýny, které Moravské divadlo uvádí ke 100. výročí vzniku Československé republiky.

„Uplynulá sezona patřila k vůbec nejúspěšnější etapě divadla za posledních nejméně deset let, a to zejména z hlediska návštěvnosti a tedy i spokojenosti divácké obce. Byla však také, k mému i všeobecnému překvapení, poslední sezonou, kdy jsem stál v čele Moravského divadla Olomouc. Sluší se tedy v tuto chvíli upřímně a ze srdce poděkovat nejen všem mým kolegům, divadelníkům a nádherným lidem, ale též váženému a milovanému publiku, bez kterého by veškeré naše snažení nemělo pražádného smyslu. Nuže tedy – zlomte vaz, přijměte můj dík - a vzhůru do sezony příští,“ uvedl Pavel Hekela, který po pěti letech opouští pozici ředitele Moravského divadla. Na podzim jej ve funkci vystřídá David Gerneš.

Průměrná návštěvnost představení za sezonu činí 78 procent, tedy o dvě procenta více ve srovnání se sezonou minulou, Do Moravského divadla zavítalo v průběhu sezony více než 105 tisíc diváků – v předchozím divadelním roce jich bylo zhruba 102 tisíc. Tržby za uplynulou sezonu překročily hranici 20 milionů korun. Největší zájem mělo publikum o tituly Sluha dvou pánů, Robin Hood, Labutí jezero, Queen – The show must go on, Noc na Karlštejně a Hledám děvče na boogie woogie, z premiér výrazně zaujaly balety Zkrocení zlé ženy a Three4Dance, činoherní tituly Vzpoura nevěst, Cyrano z Bergeracu a Boží mlýny či muzikál Zvonokosy.

Soubor činohry si v uplynulé sezoně užíval výrazného diváckého zájmu. „Návštěvnost činohry je nejvyšší v její novodobé historii. Jsem rád, že se ta obrovská dřina, kterou má za sebou celý soubor, vyplácí a je spravedlivě odměněna prostřednictvím diváků. Chtěl bych celému souboru moc poděkovat, protože letošní sezona byla určitě jedna z nejnáročnějších za těch posledních devět let, co v tomhle divadle působím. Je radost potkávat se s lidmi, pro které je práce zároveň i koníčkem a mnohdy se jí věnují na úkor svých rodin a osobního života. Toho si moc vážím a hodně to pro mě znamená,“ zdůraznil umělecký šéf souboru Roman Vencl. Na konci letošní sezony se s činoherním souborem rozloučili Kristýna Krajíčková, která odchází do Komorní scény Aréna v Ostravě, a Michal Przebinda, jenž se dočkal hereckého důchodu. Od nové sezony soubor posílí Petr Vaněk, kterého už olomoucké publikum zná z inscenací Robin Hood či Rodinná slavnost.

Soubor opery a operety bodoval u diváků inscenacemi populární operety Vinobraní a neméně oblíbeného muzikálu Zvonokosy, u odborné kritiky si pak vysloužil uznání za originální nastudování Verdiho opery Ernani. K tomu se mohl pochlubit širší nominací na Cenu Thálie, kterou si sólista Jakub Rousek vysloužil za svůj výkon v Pitínského inscenaci Řecké pašije. V závěru sezony se pak soubor setkal s legendou české operní režie Václavem Věžníkem, který má na kontě více než dvě stovky inscenací. „Celou sezonu považuji za velmi úspěšnou a umělecky nadprůměrnou. Každá z našich inscenací měla divácký úspěch a nepochybuji o dalším pokračování této tendence. Velmi mě potěšil návrat pana profesora Věžníka do Olomouce s inscenací Don Pasquale a tím pádem i možnost oslavit třiašedesát let od jeho první režie v Moravském divadle. Jsem šťastný, že náš soubor umělecky roste, omlazuje se a kvality našich sólistů jsou známé i ve světě,“ shrnul umělecký šéf souboru Miloslav Oswald. Nabídku zpívat v zahraničí přijala sólistka Olga Jelínková, která od sezony 2018/2019 nastupuje do stálého angažmá Saarländische Staatstheater v německém Saarbrückenu.

Baletní soubor uvedl v první polovině uplynulé sezony adaptaci Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy. Britský sólista Paul Oliver získal za ztvárnění role Petruccia širší nominaci na Cenu Thálie. „V divadle platilo a dodnes platí, že vytvořit dobrou komedii je vždy to nejtěžší. A tak mne z celého srdce potěšilo vřelé přijetí této neoklasické baletní verze obecenstvem. V druhé půlce sezony jsme jako protipól nabídli komponovaný večer moderních choreografií s názvem Three4Dance. Tři choreografové zde společně s našimi tanečníky předvedli své umění ve třech titulech. Těší mě, že všechna představení baletního souboru se stále setkávají s mimořádným zájmem publika. A to napříč všemi žánry tanečního umění od klasických, přes neoklasické až k moderním baletům,“ upozornil umělecký šéf baletu Moravského divadla Robert Balogh a doplnil, že v příští sezoně se diváci mohou těšit na taneční poctu legendární skupině The Beatles i na výpravný klasický balet Bajadéra. Po šestiletém působení v Olomouci odchází ze souboru polský tanečník Arkadiusz Orlowski, který ztvárnil hlavní role v inscenacích Labutí jezero, Romeo a Julie, Spící krasavice či Louskáček. Loučí se také španělská demisólistka Ana Gomez Salamanca, sbor baletu pak opouští Samantha Bosshardt, Alfred Jago, Anna Monlezun a Eliška Pokorná, do zahraničního angažmá odchází Hana Madecká. Po mateřské dovolené nastupuje zpátky do souboru sólistka Irina Laptěva. Další posily oznámí vedení souboru po prázdninách.

Nový divadelní rok v Moravském divadle Olomouc zahájí v neděli 2. září slavnostní galavečer spojený s předáním cen za nejlepší umělecké výkony sezony předchozí. Večerem budou provázet členové činohry Vendula Nováková a Lukáš Červenka. Ještě předtím můžete umělce Moravského divadla Olomouc vidět na festivalu Moravské divadelní léto, jehož druhý ročník se koná od 24. do 28. srpna v Olomouci a Křelově a kam vás srdečně zveme.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta, foto: Zvonokosy, převzato z: https://www.facebook.com/