02.05.2022 10:49

Moskevské Velké divadlo zrušilo připravované inscenace kritiků války proti Ukrajině

Moskevské Velké divadlo zrušilo balet Nurejev režiséra Kirilla Serebrennikova a operu Don Pasquale režiséra Timofeje Kuljabina, které byly naplánovány na květnové svátky. V divadle neuvedli příčinu tohoto rozhodnutí, ale oba režiséři vystoupili proti válce proti Ukrajině. Oba se nyní nacházejí mimo Rusko, uvedl na svém webu list Kommersant.

Divadlo oznámilo, že místo Nurejeva uvede od 6. do 8. května balet Spartakus a místo Dona Pasquala uvede od 5. do 8. května operu Lazebník sevillský. Dříve zakoupené vstupenky budou platné na tato představení.

Serebrennikov koncem března odcestoval z Ruska. V rozhovoru, zveřejněném serverem Euronews, označil válku proti Ukrajině za sebevraždu. V současnosti se podle účtu na instagramu nachází v Nizozemsku.

Kuljabin, který se koncem února nacházel v Praze, zveřejnil v sociální síti prohlášení, že nepodporuje počínání ruské vlády proti Ukrajině. Později bylo oznámeno, že odstoupil z funkce ředitele novosibirského divadla, poznamenal Kommersant.

Stažení inscenací kritiků války proti Ukrajině z repertoáru první ruské scény není první svého druhu. Kommersant již dříve informoval o podobném osudu inscenací dramatika a režiséra Ivana Vyrypajeva poté, co oznámil, že honoráře půjdou na účet pomoci Ukrajině.

Dvaapadesátiletý Serebrennikov se v minulosti kriticky vyjadřoval k rostoucí cenzuře v Rusku a inscenace, které režíroval, měly na mušce i ruskou byrokracii či korupci. Natočil také několik filmů, z nichž některé se promítaly i na mezinárodním festivalu v Cannes. V roce 2017 byl režisér v Petrohradu zatčen a poté strávil přes rok v domácím vězení. Obviněn byl ze zpronevěry milionů rublů, které dostal od ministerstva kultury v roce 2011 na projekt Platforma, jenž měl přispět k popularizaci moderního umění. Serebrennikov obvinění odmítl.

Proces s ruským režisérem vyvolal širokou vlnu odporu na ruské umělecké scéně i v zahraničí. Zastavení procesu v otevřeném dopise žádala řada kulturních osobností, které upozornily na „hrubé přehmaty ze strany vyšetřovatelů". V červnu 2020 Serebrennikova moskevský soud shledal vinným z rozkradení státní dotace a udělil mu tříletý podmíněný trest. Obžaloba žádala šest let vězení.

Autor článku: ČTK: msk