03.05.2022 11:49

Na co do Městského divadla Zlín v příští sezóně?

Prožijme to spolu, vybízejí zlínští divadelníci.

Návod na prožití – přežití nabízí pro příští sezónu Městské divadlo Zlín. Motto s jemnou česko-slovenskou slovní hříčkou odkazuje ke složité době, ve které žijeme, a láká na divadlo jako na způsob terapie.

„Přirozeně vyvstává otázka, jestli má dnes divadlo smysl. Jestli má smysl ho dělat, navštěvovat ho. Historická zkušenost nás učí, že jednoznačně má. A možná víc než v časech klidu. Poskytuje Relax, uvolňuje stres, vzdělává a učí nás žít. Umí dodat odvahu překonat překážky. Dovolí na chvíli zapomenout na každodenní trápení. Bez nadsázky se dá říci, že nám divadlo pomáhá přežít,“ uvedl umělecký šéf MDZ Patrik Lančarič.

Jaké příběhy divadelníci tentokrát vybrali?

Velký sál:

Mary Page Marlowe (novinka v ČR)
Mary Page Marlowe je dcera, manželka, matka, milenka… Je život snůškou náhod, je řízen osudem, nebo jsou to naše rozhodnutí, která mu určují směr? V hlavní roli šest hereček a jedna panenka.
Novinka oceňovaného amerického dramatika Tracyho Lettse (Srpen v zemi indiánů).

Albion (novinka v ČR)
Udělat rozhodnutí. Vykročit ze zaběhlých kolejí. Odejít z města na venkov. Vzdát se úspěšného podnikání pro svůj sen. Audrey se po mnoha letech vrací do svého rodného domu, který obklopuje velká zpustlá zahrada. V ní začne hledat semínka naděje.
Hra Mika Bartletta, držitele nejprestižnějšího britského ocenění Lawrence Olivier Award, měla premiéru v roce 2017 v Londýně.

Hra, která se zvrtla
Je rok 1920 a skupina ochotníků se chystá na premiéru anglické detektivky. Všechno klape, ale… Co všechno se na jevišti může stát?
Hra, která se zvrtla získala Cenu Lawrence Oliviera za nejlepší komediální text roku 2015. Hraje se s úspěchem na Broadwayi, v Paříži, Londýně, ale i v Austrálii a na dalších místech.

Muž pod postelí
Šabrin je oddaný, milující manžel. Pak se ale jeho manželství otřese v základech. Co se stane, když žena podvede svého muže? Je žárlivost směšná? Nebo ostudná?
Autorem dramatizace povídky F. M. Dostojevského je Peter Pavlac (Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Já, Baťa, Masaryk/Štefánik).

Koně se střílejí
Velké americké město. Velká hospodářská krize. Velký taneční maraton. Velká divácká show. Kdo vydrží, vyhrává.
Taneční maraton jako model společnosti, v níž honba za úspěchem a za vítězstvím prověřuje lidské charaktery.
Podle románu Horace McCoye Koně se také střílejí vznikl v roce 1968 úspěšný film (režie Sydney Pollack).

Ženy na pokraji nervového zhroucení
Madrid – město vášní, tužeb a snů. Splněných, i těch promarněných. V den, kdy dabingová herečka Pepa zjišťuje, že je těhotná, ji její milenec opouští…
Broadwayský muzikál podle scénáře slavného filmu Pedra Almodóvara z roku 1987. Autorem hudby je David Yazbek, spoluautor muzikálu Donaha!

Studio Z:

Bouře
Komorní hra Williama Shakespeara je průvodcem na cestě bouřemi mládí, zrání i stáří k rovnováze a harmonii.

Extrabuřt (novinka v ČR)
V klubovně tenisového klubu zasedá valná hromada. Řešit má běžnou agendu - přestavbu šaten, tenisové oblečení, koupi nového grilu… Ale protože je grilování vedle tenisu druhým hlavním koníčkem přítomných, diskuse se zvrtne… Mimořádně úspěšnou komedii představí MDZ v české premiéře.

Pro děti:

Pipi Dlouhá Punčocha
Pipi Dlouhá Punčocha, copatá pihovatá holčička, která má za tatínka černošského krále, míří na zlínské jeviště. A s ní i Anika, Tomík, pan Nelson, kůň Alfréd a celá Vila Vilekula!

https://divadlozlin.cz/

Autor článku: Veronika Jurčová