14.02.2022 18:04

Na dotace v kultuře letos vydá Praha přes 368 milionů Kč, meziročně více

Pražský magistrát rozdělí v letošním roce na dotacích v kultuře 368,18 milionu korun, meziročně více. Město rozdělí jednoleté i víceleté granty a podpoří tematické akce jako předsednictví Česka Evropské unii nebo komunitní akce. Peníze dostanou rovněž komerční subjekty. Novinářům to dnes řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Přidělení dotací musí ještě projednat městské zastupitelstvo.

"Situace v kultuře je velice vážná a zažívá nejtěžší dobu za poslední desítky let. Oproti minulému roku, kdy jsme museli dotace krátit, tak jsme nyní nekrátili ani ty víceleté dotace. Rozhodli jsme se zachovat podporu komerčním scénám, bylo to hlavně proto, abychom v této těžké době udrželi tradiční kulturní scény," řekla Třeštíková.

Oproti roku 2021 činí nárůst celkového objemu peněz na dotace 11,6 procenta, tedy asi 38,2 milionu korun. Větší část peněz půjde na víceleté granty. Na magistrát dorazilo 709 žádostí, z nichž magistrátní komise vybrala 513, které město podpoří.

Město rozdělí peníze v sedmi oblastech - v divadle, hudbě a tanci, další kategorií je potom vizuální umění, literatura, audiovize a poslední jsou mezioborové projekty. Nejvíc projektů magistrát podpoří v hudbě, a to celkem 119. Druhý nejvyšší počet je v sedmé kategorii mezioborových projektů a třetí jsou dotace pro divadla, kde bude podpořeno 85 projektů.

Původně chtěl magistrát rozdělit 330 milionů korun, stejně jako loni, avšak částku shledal nedostatečnou a byla proto navýšena. Z celkové částky je určeno na jednoleté granty zhruba 141 milionů korun.

Mimo dotace nyní magistrát řeší podporu festivalu United Islands. Oproti minulým rokům totiž od magistrátní komise peníze nedostal. To vzbudilo v lednu na jednání magistrátního výboru pro kulturu kritiku ze strany některých jeho členů. Podle Třeštíkové se nezávislá komise rozhodla podpořit festival Metronome stejného pořadatele. "Dostala jsem ale (na koaličním jednání) za úkol najít způsob, jak by Praha mohla podpořit United Islands. A je možné najít prostředky z jiné rozpočtové kapitoly, které by zajistily konání tohoto festivalu," řekla.

Autor článku: ČTK: brn, jw; Foto: převzato z www.praha.eu