27.05.2007 00:00

Na festival Mezi ploty opět přišly desetitisíce návštěvníků

Praha 27. května (ČTK) - Desetitisíce návštěvníků o víkendu zamířily do psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích, kde skončil dvoudenní divadelní a hudební festival Mezi ploty. "Lidé se sem už obvykle každý rok vracejí již zcela bez předsudků. Už jim to nepřipadne zvláštní a nemyslí si, že jsou na nějakém nepatřičném místě," řekl ČTK organizátor přehlídky Robert Kozler. Podle jeho odhadu letos festival stejně jako v loňském roce navštívilo asi 30.000 lidí.

Podle Kozlera se tak pořadatelům za 16 let existence festivalu již podařilo překonat předsudky návštěvníků vůči lidem s psychickým onemocněním, jejichž přítomnost považují za přirozenou součást festivalové atmosféry. Od podobných akcí pod širým nebem se přehlídka také liší tím, že se na ní diváci musejí obejít bez alkoholických nápojů.

Letos se program odehrával na rekordních 18 scénách, na nichž vystoupilo celkem 180 interpretů, kapel a divadelních souborů. Na hudebních pódiích dnes vystoupil například soubor Vega složený převážně z mentálně postižených hudebníků či kapely Krucipüsk, Tleskač, Madfinger a zpěvačka Ewa Farna. Žlutý pes se představil se staronovým kytaristou, v březnu zesnulého Františka Kotvu v sestavě nahradil Jan Martinek.

Slovenskou hudební scénu reprezentovala skupina Horkýže slíže. Na soupisce vystupujích kapel pro dnešní den nechyběl ani Wohnout či Olympic, který si na svou premiéru před bohnickým festivalovým publikem připravil výběr svých nejstarších hitů ze 60. let.

Rodinám s dětmi byla určena speciální scéna s programem loutkových a dalších dětských divadel. Mezi jednotlivými představeními si nejmladší návštěvníci přehlídky mohli hrát v nedalekém stanu. Součástí programu byla i projekce nového nízkorozpočtového undergroundového snímku režiséra Petra Nikolaeva nazvaného ...a bude hůř.

"Pro nás je rozhodující, že nás veřejnost vnímá jako organizaci, která pomáhá lidem, ne jako mučírnu," uvedl ve festivalových novinách ředitel léčebny Ivan David. Účinkující se na festivalu pravidelně vzdávají svých honorářů ve prospěch léčebny. "Byli bychom rádi, kdybychom výtěžek z akce mohli použít na zlepšení kulturnosti prostředí, na organizaci kulturních akcí," konstatoval.

Léčebna se však potýká s finančními problémy, od června dokonce kvůli nedostatku peněz zruší noční poradnu a lůžkové oddělení centra krizové intervence. "Největší část výtěžku akce skončí jako příspěvek na rutinní činnost, aby zmírnila hrozbu ekonomické ztráty zařízení," dodal David.

Jiří Janda jpt

Autor článku: ČTK