26.10.2021 10:48

Na jevišti Divadla J. K. Tyla se představil muzikál INTRO ’21

Ve dnech 8. a 9. října 2021 se na jevišti Malé scény představil první ze tří vítězných muzikálů, který vzešel z prvního ročníku projektu Divadla J. K. Tyla INTRO ’21. Jednalo se o autorskou novinku Otřást vesmírem s libretem Jakuba Hojky a hudbou Vojtěcha Franka v režii Lumíra Olšovského. Emotivní muzikál s nádechem cool dramatiky popisující rodící se vztah dvou mladých mužů, z nichž jeden je ženatý a má rodinu, zaujal odbornou porotu kvalitou svého zpracování a celkovou působivostí natolik, že jej ohodnotila třetím místem.

Osudy ženatých gayů, kteří před světem svoji orientaci tají, jsou poměrně časté a vlastně se vnucuje otázka, proč je toto téma v divadle opomíjené. Právě tento námět a rozvíjející se příběh, je na muzikálu tím nejpodstatnějším. Psychologie hlavních postav je velmi zručně a věrohodně vykreslena,komentuje novinku jeden z porotců, textař a publicista Michael Prostějovský. „Vlastní workshopové provedení pak neslo většinu rysů skutečné oficiální premiéry. Ocenit lze nejen koncepci inscenace v režii Lumíra Olšovského, ale i nasazení celého souboru muzikálu DJKT včetně orchestru a uchopení jednotlivých charakterů ze strany členů souboru.“

Nový muzikál si kromě poroty získal i samotné protagonisty. „Obdivuji odvahu autorů vyjít s tímto tématem na svět,“ přiznává člen souboru muzikálu DJKT a představitel hlavní role – Vypravěče – Dušan Kraus. „Překvapila mě citlivost, s níž je tenhle muzikál napsaný, a jako herce mě potěšila emocionalita a psychologičnost Vypravěče. V muzikálech se postavy, které by si mohly projít takovým vnitřním vývojem, moc nevyskytují.“ Kvality díla, jeho jevištní realizaci i citlivé a autentické výkony interpretů pak ocenili také diváci na generální zkoušce i obou premiérách potleskem ve stoje a také velmi pozitivními následnými reakcemi na sociálních sítích.

INTRO je projekt ojedinělého formátu, jehož cílem je podněcovat a podporovat novou původní muzikálovou tvorbu. Do prvního ročníku se přihlásilo 34 děl, které posoudila třináctičlenná odborná porota, sestavená z renomovaných divadelních odborníků a praktiků z celé republiky. Druhé místo v projektu INTRO ’21 získal muzikál Píseň pro Ninu autorů Diany Řeháčkové a Vojtěcha Franka. Dílo o osudech zpěvačky Niny a jejich přátel z moskevského hudebního klubu se představí na Malé scéně 11. a 12. března 2022. První ročník završí 22. a 23. dubna 2022 uvedení vítězného muzikálu o tajuplných hodinkách, které dokáží pro svého majitele zastavit okolní čas s názvem Kouzelné hodinky doktora Kronera autorů Tomáše Javorského a Jana Kaňky.

Uzávěrka přihlášek do druhého ročníku projektu INTRO ’22 je 31. prosince 2021.

www.djkt.eu

Autor článku: Martina Drbušková

Na jevišti Divadla J. K. Tyla se představil muzikál INTRO ’21

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.