26.10.2021 10:48

Na jevišti Divadla J. K. Tyla se představil muzikál INTRO ’21

Ve dnech 8. a 9. října 2021 se na jevišti Malé scény představil první ze tří vítězných muzikálů, který vzešel z prvního ročníku projektu Divadla J. K. Tyla INTRO ’21. Jednalo se o autorskou novinku Otřást vesmírem s libretem Jakuba Hojky a hudbou Vojtěcha Franka v režii Lumíra Olšovského. Emotivní muzikál s nádechem cool dramatiky popisující rodící se vztah dvou mladých mužů, z nichž jeden je ženatý a má rodinu, zaujal odbornou porotu kvalitou svého zpracování a celkovou působivostí natolik, že jej ohodnotila třetím místem.

Osudy ženatých gayů, kteří před světem svoji orientaci tají, jsou poměrně časté a vlastně se vnucuje otázka, proč je toto téma v divadle opomíjené. Právě tento námět a rozvíjející se příběh, je na muzikálu tím nejpodstatnějším. Psychologie hlavních postav je velmi zručně a věrohodně vykreslena,komentuje novinku jeden z porotců, textař a publicista Michael Prostějovský. „Vlastní workshopové provedení pak neslo většinu rysů skutečné oficiální premiéry. Ocenit lze nejen koncepci inscenace v režii Lumíra Olšovského, ale i nasazení celého souboru muzikálu DJKT včetně orchestru a uchopení jednotlivých charakterů ze strany členů souboru.“

Nový muzikál si kromě poroty získal i samotné protagonisty. „Obdivuji odvahu autorů vyjít s tímto tématem na svět,“ přiznává člen souboru muzikálu DJKT a představitel hlavní role – Vypravěče – Dušan Kraus. „Překvapila mě citlivost, s níž je tenhle muzikál napsaný, a jako herce mě potěšila emocionalita a psychologičnost Vypravěče. V muzikálech se postavy, které by si mohly projít takovým vnitřním vývojem, moc nevyskytují.“ Kvality díla, jeho jevištní realizaci i citlivé a autentické výkony interpretů pak ocenili také diváci na generální zkoušce i obou premiérách potleskem ve stoje a také velmi pozitivními následnými reakcemi na sociálních sítích.

INTRO je projekt ojedinělého formátu, jehož cílem je podněcovat a podporovat novou původní muzikálovou tvorbu. Do prvního ročníku se přihlásilo 34 děl, které posoudila třináctičlenná odborná porota, sestavená z renomovaných divadelních odborníků a praktiků z celé republiky. Druhé místo v projektu INTRO ’21 získal muzikál Píseň pro Ninu autorů Diany Řeháčkové a Vojtěcha Franka. Dílo o osudech zpěvačky Niny a jejich přátel z moskevského hudebního klubu se představí na Malé scéně 11. a 12. března 2022. První ročník završí 22. a 23. dubna 2022 uvedení vítězného muzikálu o tajuplných hodinkách, které dokáží pro svého majitele zastavit okolní čas s názvem Kouzelné hodinky doktora Kronera autorů Tomáše Javorského a Jana Kaňky.

Uzávěrka přihlášek do druhého ročníku projektu INTRO ’22 je 31. prosince 2021.

www.djkt.eu

Autor článku: Martina Drbušková