09.11.2022 14:47

Naivní divadlo Liberec se znovu představí v Dánsku

Během víkendu 12. a 13. listopadu 2022 se Naivní divadlo Liberec zúčastní prestižního mezinárodního loutkářského festivalu v dánském Silkeborgu. Po nedávném hostování ve Slovinsku, Izraeli, Finsku a Německu se tak inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! opět vydává na cesty, aby potěšila nejmenší diváky od dvou let a zároveň reprezentovala českou loutkářskou tradici ve světě.

Dánský Mezinárodní Festival of Wonder patří více než dvacet let mezi nejvýznamnější evropské loutkářské festivaly. Odehrává se každé dva roky v Silkeborgu, přičemž do svého programu zařazuje takové inscenace, které v Dánsku dosud nebyly uvedeny a zároveň v oblasti loutkářství přinášejí nové a inspirativní podněty.

Tradičním českým zástupcem „velkých projektů“ bude letos na tomto festivalu Divadlo bratří Formanů se třemi velkými produkcemi. Naivní divadlo přijíždí do Silkeborgu jako „starý známý“. Před sedmi lety zde jeho inscenace pro nejmenší O beránkovi, který spadl z nebe sklidila mimořádný úspěch.

V letošním roce o víkendu 12. a 13. listopadu uvede Naivní divadlo na festivalu hned čtyřikrát svou úspěšnou a oceňovanou inscenaci Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Ta je opět určena nejmenším divákům od dvou let, je téměř beze slov, o to více však plná zvuků, nálad a pocitů. To z ní činí moderní jazykově bezbariérové představení, které lze zahrát po celém světě. A tak, kromě výše zmíněných převážně evropských zemí, čeká Naivní divadlo Liberec v nadcházejícím roce například také hostování v USA a Kanadě.

Inscenaci připravil v NDL v roce 2019 tvůrčí tým režisérky Michaely Homolové a autora Víta Peřiny s výpravou Roberta Smolíka a hudbou Filipa Homoly. Na jevišti září čtyři skvělí protagonisté – loutkáři i muzikanti – Filip Homola, Adam Kubišta, Marek Sýkora a Antonín Týmal.

Naivní divadlo

Autor článku: Jana Pittnerová; Foto: Josef Ptáček

Naivní divadlo Liberec se znovu představí v Dánsku

Zahraniční divadlo

05.12.2022

Slavná kniha, oscarový film a hvězdně obsazená opera. Hodiny ze scény Metropolitní opery míří do kin

Na začátku byl oceňovaný román Michaela Cunnighama, který se inspiroval knihou Paní Dallowayová od Virginie Woolfové. Další život mu vdechl Oscary oceněný film s Meryl Streep, Julienne Moore a Nicole Kidman, nyní se Hodiny, příběh tří žen žijících v rozdílných epochách, stal předlohou pro operu.

29.11.2022

TROJBOJ 2022: Inscenované čítanie finálových textov súťaže DRÁMA 2021 o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku

14. 12. 2022 | 17:00 | Eliadova knihovna, Divadlo Na zábradlí, Anenské náměstí 209/5, Praha. TROJBOJ vznikol pred dvadsiatimi dvoma rokmi ako pokus predstaviť formou inscenovaných čítaní finálové texty súťaže DRÁMA – súťaže pôvodných slovenských a od roku 2010 aj českých dramatických textov. Od roku 2005 sa TROJBOJ koná v rámci festivalu Nová dráma/New Drama.

29.11.2022

Do jeruzalémského Train Theatre míří Divadlo Drak

V prvním prosincovém týdnu se v jeruzalémském Train Theatre představí královéhradecké Divadlo Drak s maňáskovou inscenací Šípková Růženka. Hra, která v minulosti získala významná zahraniční ocenění, se nyní zásluhou Českého domu Jeruzalém a Českého centra Tel Aviv dostává do vyhledávaného divadla v Izraeli coby jedna z nejvýznamnějších akcí, jíž izraelské České centrum zakončuje předsednictví v Radě EU.