01.09.2022 11:40

Naivní divadlo Liberec sklízí úspěch v zahraničí

Letošní srpen byl pro Naivní divadlo Liberec ve znamení zahraničních zájezdů. Během jediného měsíce se zúčastnilo tří prestižních mezinárodních loutkových festivalů ve Slovinsku, Izraeli a Finsku. Na cesty se vydalo s komorní studiovou inscenací pro nejmenší diváky od dvou let Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Celkem třináct repríz zde s velkým ohlasem zhlédlo více než tisíc diváků.

Jako první si začátkem srpna inscenaci o pejscích a vlacích užili návštěvníci mezinárodního festivalu Poletni lutkovni pristan ve slovinském Mariboru. Hru Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! zde Naivní divadlo uvedlo dvakrát u příležitosti zahájení festivalu. Ve dnech 15. až 20. srpna se liberečtí loutkáři vydali do izraelského Jeruzaléma. Zdejší festival patří mezi nejvýznamnější oborové přehlídky a je renomovanou mezinárodní akcí s více než třicetiletou tradicí. V prostorách proslulého divadla Train Theatre zahrálo Naivní divadlo svou inscenaci hned šestkrát. Představení sklidila u diváků i organizátorů velký ohlas a byla hodnocena jako jeden z vrcholů celé přehlídky. Poslední srpnová zahraniční cesta Naivního divadla vedla do finských Helsinek. Celkem pět představení zhlédlo publikum Mezinárodního loutkářského festivalu SAMPO ve dnech 26. až 28. srpna. Mezi diváky nechyběl ani velvyslanec České republiky ve Finsku – Adam Vojtěch.

Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! patří v Naivním divadle mezi nejúspěšnější a oceňované hry. Vzhledem k tomu, že je určena nejmenším divákům od dvou let, je téměř beze slov, o to více však plná zvuků, nálad a pocitů. To z ní činí moderní jazykově bezbariérové představení, které lze zahrát po celém světě. Kromě výše zmíněných zahraničních festivalů se Naivní divadlo s touto inscenací chystá v nadcházející sezóně hostovat také v Německu, Dánsku, Kanadě  či v USA.

Inscenaci připravil v NDL v roce 2019 tvůrčí tým režisérky Michaely Homolové a autora Víta Peřiny s výpravou Roberta Smolíka a hudbou Filipa Homoly. Na jevišti září čtyři skvělí protagonisté – loutkáři i muzikanti – Filip Homola, Adam Kubišta, Marek Sýkora a Antonín Týmal.

www.naivnidivadlo.cz

Autor článku: Jana Pittnerová; Foto: Naivní divadlo