15.02.2023 15:59

Naivní divadlo se představí na loutkářských festivalech v Kanadě

Po skvělém přijetí na lednovém hostování v americkém Chicagu se Naivní divadlo Liberec vydává opět za oceán. V první polovině března se zúčastní dvou mezinárodních loutkářských festivalů v Kanadě.

Prvním z nich je festival Casteliers v quebeckém Montrealu, na který se sjedou vybrané loutkářské soubory hned ze tří kontinentů (Severní Amerika, Evropa a Asie). Druhou zastávkou bude provincie Ontario a Mezinárodní loutkářský festival „BRIDGES“ ve městě Mississauga nedaleko Toronta. Na obou festivalech uvede Naivní divadlo celkem osmkrát svou oceňovanou inscenaci pro nejmenší diváky Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!

Naivní divadlo Liberec čeká po nedávné cestě do Chicaga další zahraniční hostování v Severní Americe. Do Kanady přitom nemíří zdaleka poprvé. Od poslední návštěvy však uběhlo téměř dvacet let (v roce 2002 s inscenací Alibaba a čtyřicet loupežníků a v roce 2004 inscenace Bouře). Letos se liberecké loutkové divadlo účastní dvou prestižních loutkářských festivalů, které se konají v první polovině března v Montrealu a ve městě Mississauga nedaleko Toronta.. Celkem osmkrát zde uvede svou nonverbální inscenaci pro děti od dvou let s názvem Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!

„Podobně jako v případě Chicaga obdrželo NDL pozvání do Kanady již v roce 2019. Na festivalu Mateřinka, který Naivní divadlo v Liberci organizuje každé dva roky, si tuto inscenaci do svého programu osobně vybrala ředitelka montrealského festivalu Casteliers paní Louise Lapointe. V důsledku covidové epidemie však musely být veškeré zahraniční plány na dlouhou dobu odloženy,“ uvedla Kateřina Pavlů, ředitelka Naivního divadla.

Inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! patří v Naivním divadle mezi nejúspěšnější a oceňované tituly (např. Cena Erik ze nejinspirativnější českou loutkovou inscenaci roku). Vzhledem k tomu, že je určena nejmenším divákům od dvou let, je téměř beze slov, o to více však plná zvuků, nálad a pocitů. To z ní činí moderní jazykově bezbariérové představení, které lze zahrát po celém světě. V roce 2019 ji v NDL připravil tvůrčí tým režisérky Michaely Homolové a autora Víta Peřiny s výpravou Roberta Smolíka a hudbou Filipa Homoly. Od svého vzniku je atraktivním titulem v programech řady evropských loutkářských festivalů, za moře se ale letos v lednu vydala poprvé.

www.naivnidivadlo.cz

Autor článku: Jana Pittnerová

Naivní divadlo se představí na loutkářských festivalech v Kanadě

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům