14.03.2022 12:25

Námětem nové inscenace Divadla Feste je krize bydlení v Česku

Bytová nouze v Česku je tématem nové inscenace Štěstíčko v brněnském Divadle Feste. Problémy s bydlením řeší podle divadelníků desítky tisíc domácností v zemi a zdaleka ne jen ty, na které se společnost tradičně dívá jako na sociálně slabé. Premiéra bude 18. března v Industře.

Podnětem pro novou inscenaci se stala Zpráva o sociálním vyloučení 2021. „Považujeme za podstatné obsah zprávy umělecky komunikovat s veřejností. Je to závažné," uvedl ředitel divadla a režisér inscenace Jiří Honzírek.

Zpráva mimo jiné uvádí, že v domácnostech, které jsou zasaženy bytovou nouzí, vyrůstá až 51.000 dětí. Dalších až 190.000 domácností je ohroženo ztrátou bydlení a ještě více jich trpí nadměrnými náklady na bydlení.

„Problémy s bydlením nebo ohrožení stávajícího bydlení zakouší bohužel stále větší část české společnosti. Dávno se již nekoncentruje pouze na ‚sociální případy’. Nyní jde masivně o problém týkající se seniorů, mladých rodin nebo samoživitelek," řekl Honzírek.

Herecké úlohy si rozdělí Anna Řeháková, Tibor Kotlár a Jakub Urbánek. Důležitým scénografickým prvkem inscenace je karavan, na jehož financování spustilo divadlo svou první crowdfundingovou kampaň na portálu Darujme.cz. Povedlo se vybrat přes 25.000 korun.

Divadlo Feste je nezávislé profesionální divadlo, které v Brně působí 15 let. Zaměřuje se na tabuizovaná, sociální a politická témata. Momentálně sídlí v Industře v někdejším průmyslovém areálu Nové Zbrojovky. Letos už Feste uvedlo dramatizaci románu Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta.

https://www.divadlofeste.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr

Námětem nové inscenace Divadla Feste je krize bydlení v Česku

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.