14.03.2022 12:25

Námětem nové inscenace Divadla Feste je krize bydlení v Česku

Bytová nouze v Česku je tématem nové inscenace Štěstíčko v brněnském Divadle Feste. Problémy s bydlením řeší podle divadelníků desítky tisíc domácností v zemi a zdaleka ne jen ty, na které se společnost tradičně dívá jako na sociálně slabé. Premiéra bude 18. března v Industře.

Podnětem pro novou inscenaci se stala Zpráva o sociálním vyloučení 2021. „Považujeme za podstatné obsah zprávy umělecky komunikovat s veřejností. Je to závažné," uvedl ředitel divadla a režisér inscenace Jiří Honzírek.

Zpráva mimo jiné uvádí, že v domácnostech, které jsou zasaženy bytovou nouzí, vyrůstá až 51.000 dětí. Dalších až 190.000 domácností je ohroženo ztrátou bydlení a ještě více jich trpí nadměrnými náklady na bydlení.

„Problémy s bydlením nebo ohrožení stávajícího bydlení zakouší bohužel stále větší část české společnosti. Dávno se již nekoncentruje pouze na ‚sociální případy’. Nyní jde masivně o problém týkající se seniorů, mladých rodin nebo samoživitelek," řekl Honzírek.

Herecké úlohy si rozdělí Anna Řeháková, Tibor Kotlár a Jakub Urbánek. Důležitým scénografickým prvkem inscenace je karavan, na jehož financování spustilo divadlo svou první crowdfundingovou kampaň na portálu Darujme.cz. Povedlo se vybrat přes 25.000 korun.

Divadlo Feste je nezávislé profesionální divadlo, které v Brně působí 15 let. Zaměřuje se na tabuizovaná, sociální a politická témata. Momentálně sídlí v Industře v někdejším průmyslovém areálu Nové Zbrojovky. Letos už Feste uvedlo dramatizaci románu Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta.

https://www.divadlofeste.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr

Námětem nové inscenace Divadla Feste je krize bydlení v Česku

Inscenace

20.05.2022

Západočeské divadlo v Chebu uvede hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu v premiéře hru Mikve izraelské autorky Hadary Galronové. V šedesátileté historii Západočeského divadla jde o vůbec první izraelskou hru. Drama pro osm žen Mikve napsala v roce 2004 Hadar Galronová, herečka, režisérka a dramatička, pocházející z ortodoxní židovské komunity. Pojmenovala v ní rozpory mezi tradičními zvyklostmi, které jsou vyžadovány v ortodoxním prostředí, a právem na sebeurčení žen v moderním světě 21. století.

20.05.2022

Antigona v Komedii, antická klasika pro mladé

Městská divadla pražská v koprodukci s Divadlem Drak připravují pražskou premiéru inscenace Antigona. Příběh vyprávějící o dospívání v podivné rodině s komplikovanými vztahy vychází ze slavné Sofoklovy tragédie, není však její rekonstrukcí ani interpretací a osudy hrdinů nazírá zcela novou optikou. Autory nového zpracování jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček. Inscenace, určená divákům od 13 let, bude v divadle Komedie poprvé uvedena 4. června.

20.05.2022

Balet ND Brno hostuje ve Státní opeře

V rámci cyklu Hosté Baletu Národního divadla uvede soubor Baletu ND Brno na scéně Státní opery své představení 4 Elements. Brněnský baletní soubor se svým uměleckým šéfem Máriem Radačovským přiváží do Prahy crème de la crème svého repertoáru, inscenaci, jež představuje díla čtyř světových choreografických osobností.