02.03.2023 09:50

Naši furianti v Národním divadle v režii Martina Františáka

Národní divadlo dnes uvede nové nastudování oblíbené české hry Naši furianti od Ladislava Stroupežnického. V dlouhé tradici uvádění inscenace na první české scéně pokračuje režisér Martin Františák, který obsadil Davida Matáska, Martinu Preissovou, Šimona Krupu, Františka Němce, Ondřeje Pavelku, Taťjanu Medveckou nebo Igora Orozoviče.

Drama, které mělo v Národním divadle premiéru v roce 1887, se odehrává ve vsi Honice, kde volí ponocného, osobu, která zaručuje bezpečí vesnice. Obecní zastupitelé nemají vůbec jednoduchý úkol, proti sobě stojí dva silní kandidáti, vysloužilý voják Valentin Bláha a krejčí František Fiala. Starosta Filip Dubský i první rada Jakub Bušek navíc tvrdě trvají na svém a nechtějí za žádných okolností druhému ustoupit, celou situaci ještě zamotá anonymní výhružný paličský list.

Na scéně se rozkrývá celá paleta lidské typologie – „ti důležití", jejich manželky, pamětníci starých časů, mladí milenci, vyvrhelové, paličatí zabedněnci, tvrdošíjní „pravdaři" i nadšení důvěřivci. Všichni žijí své malé životy, velké sny, touží, bojují, hádají se a nad jejich střechami se přitom vznáší hrozba červeného kohouta. Naši furianti zůstávají velkou českou hrou, ve které se boj o místo ponocného stává obrovským zápasem o pravdu a o čest.

V roce 1887 nazval Ladislav Stroupežnický (1850 až 1892) své dílo komedií ze současnosti. Premiéra byla bouřlivá, vyvolala mnoho sporů, dráždila nekompromisním pohledem, ale ohromovala také silou a pravdivostí, se kterou na jeviště poprvé vstoupil skutečný, neidealizovaný život českého venkova.

Stroupežnického text si získal nesmrtelnost a furiantství se stalo jedním ze symbolů české národní identity. Na jevišti Národního divadla mají Naši furianti dlouhou inscenační tradici, včetně známé inscenace Miroslava Macháčka z roku 1979 nebo zatím posledního nastudování J. A. Pitínského z roku 2004. Po více než 135 letech od vzniku hry se režie zhostí Martin Františák, který se venkovským tématům v divadle věnuje opakovaně.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm, foto: Martin Špelda