09.09.2022 10:02

Nová sezóna v Divadle D21

Divadlo D21 představuje sezónu ve znamení AMPUTACE SRDCE

Dvacátou sezónu (a tedy 19 let od založení) oslaví Divadlo D21 nejen třemi premiérami. Ačkoli se v posledních měsících vinohradská nezávislá scéna potýká s existenčními problémy, vstupuje do nové sezóny s elánem a odhodláním pokračovat ve své misi! Vedení divadla se rozhodlo pro několik systémových i koncepčních změn. Tou dominantní je zúžení stávajícího repertoáru a úplné zderniérování pohádek pro nejmenší diváky. Ředitelka divadla Hana Mathauserová spolu s uměleckým vedením věří, že zacílení na náctiletého až dospělého diváka je cestou, po které by se D21 mělo ubírat. Zkušenosti k tomu ostatně jeho členové nasbírali i během uplynulé sezóny. Během ní se totiž úspěšně uskutečnil rozsáhlý a ambiciózní projekt Divadelním zážitkem k demokracii, který cílil právě na žáky a studenty ve věkové kategorii 11+ a ze strukturálních fondů jej podpořila EU.

V červnu D21 získalo prestižní Cenu Marka Ravenhilla udělovanou za nejlepší inscenaci současného textu – tou se podle odborné poroty stalo společné dílo Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského Emil čili O Háchovi.

Úplně poprvé v sezóně budou diváci mít šanci potkat herce a další členy týmu D21 na akci Zažít Americkou jinak, která se koná 10. září od 11:00 v sousedství divadla. Tradiční Zahájení sezóny na Dvoře JUDr. Emila Háchy dostane oproti minulým ročníkům novou podobu. Centrum dění se přesune o několik metrů blíže divadlu a program bude o něco komornější. Začátek happeningu je načasován na 18:00, kolem 19. hodiny odstartuje koncert Václava Koubka, následovat budou zpívající herečky v rámci tzv. Ozvěn barového divadla a hudební program završí DJ Manfréd. Nouze nebude ani o všemožné kreativní vyžití, k dispozici klasicky bude občerstvení a vstup je jako vždy zdarma.

Letos v D21 připravují – vedle pravidelných dramaturgických úvodů – také tzv. Barová napojení. Diváci mohou zůstat po představení ve foyer a sdílet společně s herci a tvůrci čerstvé dojmy a dozažít svůj divácký zážitek. Tým D21 jim vzkazuje: „Napojte se na našem baru a napojte se na nás!“

Téma a zároveň podtitul sezóny 2022/23 zní AMPUTACE SRDCE a v jejím rámci se odehrají tři premiéry: Jedna výrazná režijní interpretace již klasického textu, autorská inscenace a adaptace kultovního románu.

Dramaturgický plán:
Lze žít bez srdce? Dá se o něj dobrovolně přijít? A co ho prostě odříznout? V této sezoně budeme mapovat osudy těch, kteří se za různých okolností rozhodli svá srdce umlčet, přesněji řečeno zkusili vypudit cit – a možná, že i soucit – ze svého života. Nebo za ním naopak jít i „přes mrtvoly“.  Projdeme klikatou cestou od lásky k nenávisti a třeba si sáhneme až do hloubi svého vlastního srdce

Krvavá svatba
Federico García Lorca
Jedna z nejslavnějších her „básníka temné smrti“, strhující drama o lásce a vášni až za hrob. Od vzniku tohoto ikonického textu uplynulo již 90 let, stále má ale kouzlo i moc promlouvat k srdci diváka v jakékoli době. Radikální výklad i úprava Lorcova textu pracuje se třemi podobami či životními stádii ženy. Současný svět poznamenávaný válkou nás vyprovokoval k zamyšlení, jak by vypadalo lidské společenství, které náhle přišlo o muže a jak by v takovém uspořádání fungovaly ženy?
Režie: Diana Šoltýsová
Premiéra: 25. listopadu 2023

Benešův posel
Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček
Vůbec první divadelní zpracování tzv. Nečasovy mise! Autorský projekt osvědčeného režijně-dramaturgického tandemu, jinak též vůdčích osobností Divadla DRAK, kteří už v D21 stvořili výrazné inscenace CLOUD a Emil čili O Háchovi. Tentokrát se zaměří na další historické téma, které se však naší současnosti dotýká možná více, než bychom si přáli. To téma lze pracovně nazvat „muži kolem Mnichovské dohody”.
Režie: Jakub Vašíček
premiéra: březen 2023

Pěna dní
Boris Vian
Adaptace kultovního románu francouzského spisovatele a muzikanta. Lehkonohý, fantaskní, humorný i zdrcující výlet do krajiny srdce – do lehce absurdního světa, kde vodovodní potrubí obývají úhoři, z piana prýští alkohol a v plicích vám může vyklíčit leknín. Je to svět zdánlivě bez pravidel, ve skutečnosti je ale stejně neúprosný jako ten náš. Čeká vás oslava lásky, svobodné imaginace i memento toho, čemu nikdo z nás neujde, jakkoli máme přirozené sklony koupat se bezstarostně v pěně dní.
Režie: Jakub Šmíd
Premiéra: květen 2023

https://www.divadlod21.cz/

Autor článku: Kristýna Čepková; Foto: Michaela Škvrňáková