10.02.2023 10:30

Novinka brněnského Divadla Polárka čerpá z grónských mýtů a pověstí

Do zasněženého Grónska zavede nejmenší diváky nová inscenace Akiak aneb Cesta za světlem, kterou připravuje brněnská Polárka. Hrdinkou je inuitská dívka Akiak, která se vydá na cestu, aby do své vesnice přinesla světlo, a porazila tak nekonečnou tmu. Jde o metaforu cesty od strachu k odvaze. Inscenace je určena pro děti od tří let, premiéru má v sobotu, informovala dnes ČTK vedoucí divadla Natálie Pelcová.

Představení se odehrává v osmiboké inuitské chýši, která se stává hledištěm i jevištěm, což podporuje pocit blízkosti herců a diváků. Téma cesty za světlem se promítá také do vizuální stránky. Divadelníci pracují se světlohrou i stínohrou. Hudbu pro inscenaci složil Matěj Metoděj Štrunc, jenž se inspiroval severskými lidovými písněmi.

Příběh je postavený na inuitských příbězích z knihy Knuda Rasmussena Grónské mýty a pověsti, které pro potřeby inscenace přepsal a upravil dramaturg Vojtěch Balcar. S režisérem Michalem Moravcem a scénografkou Helenou Heinrichovou vyhráli otevřenou výzvu Divadla Polárka pro studenty divadelních škol. Prostřednictvím výzvy dává Polárka jednou za dva roky příležitost mladým tvůrcům ke vstupu na pole profesionální tvorby.

„Naším cílem je aktivně zapojit diváky do dění v příběhu. Ať už půjde o putování, které absolvují spolu s hlavní hrdinkou, přes prostorové řešení inscenace, tak i přes drobné interaktivní činnosti, jejichž pomocí budou moci děti pomáhat s rozvíjením vyprávění. Tomuto záměru jsou podřízeny všechny složky režijního řešení," uvedl režisér Moravec.

„Kromě hlavního tématu překonávání strachu se v inscenaci objevují také další drobnější podtémata, jako například nacházení krásy v obyčejných věcech nebo ohledávání pomíjivosti života. Světlo, za kterým Akiak putuje, je nakonec metaforou poznání, které je přineseno do světa lidí žijících ve tmě a kteří se díky světlu konečně nemusí bát," doplnil dramaturg Balcar.

https://divadlopolarka.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr