01.11.2022 11:34

Novinka z Violy Vyžeňte lvy! pobaví nadčasovými texty Karla Čapka

Vyžeňte lvy!, humorná koláž z jasnozřivých apokryfů a dalších neodolatelně vtipných textů Karla Čapka, vstoupila na repertoár Divadla Viola v říjnu úspěšnou premiérou.  V novince s podtitulem Jak být ostře kritický k vlastnímu národu, a přitom neurazit hrají, zpívají a trochu tančí Bára Hrzánová, Tomáš Pavelka a Jan Meduna. Do konce roku Viola uvede Vyžeňte lvy! už pouze třikrát – 2. 11., 20. 11. a 4. 12. Divadlo Viola letos slaví jubilejní 60. sezónu.

„Kdyby se mě někdo zeptal, u koho v dnešní rozkolísané době hledat otázky i odpovědi na všechno, co se s námi v Čechách i kolem nás děje, řekla bych u Karla Čapka,“ konstatuje Lída Engelová, režisérka inscenace Vyžeňte lvy!

Nápad uvést ve Viole Čapkovy Apokryfy zrál dlouho. Předcházelo mu zpracování osmi z nich pro Český rozhlas roku 1998. Autorkou scénáře byla Jitka Škápíková, pro spolupráci se režisérce Lídě Engelové tehdy podařilo získat Antonii Hegerlíkovou, Danielu Kolářovou, Danu Syslovou, Josefa Vinkláře, Jaromíra Medunu, Vladimíra Dlouhého a další skvělé herce. Každý z nich hrál jednu roli. Ve Viole se nyní o všechny role podělila trojice herců a apokryfy jsou uváděny jenom čtyři: O pěti chlebích, Ukřižování, Pilátův večer, Císař Dioklecián. „Ovšem přeskakujeme i do dalších Čapkových textů. Všechny se nás – Češek i Čechů – týkají víc, než by si jejich autor před devadesáti lety přál. Převyprávění biblických příběhů nám připadá jako pohled do zrcadla českého charakteru roku 2022. A to navíc s humorem, nadhledem a češtinou, jejíž jazykovou krásu nám jiní národové mohou jen závidět,” dodává Lída Engelová.

Divadlo Viola

Autor článku: Simona Andělová; Foto: Viktor Kronbauer