03.04.2023 10:29

NT Live: inscenace Pí a jeho život se představí v českých kinech

Pí a jeho život, celosvětově proslulé dobrodružství chlapce a tygra na jednom voru, znovu ožívá. Román o naději, přežití, víře a rodině, za nějž získal Yann Martel v roce 2002 prestižní Bookerovu cenu, už inspiroval 3D film Anga Leeho oceněný čtyřmi Oscary. Nedávno uchvátil i ve své divadelní podobě od Lolity Chakrabarti využívající magii projekcí, světla a loutek. Inscenace režiséra Maxe Webstera, která loni ovládla udílení britských divadelních cen Olivier a v březnu se začala hrát i na Broadwayi, se nyní představí dalším divákům díky přenosu NT Live opatřenému českými titulky. Pražské kino Aero ho naplánovalo na čtvrtek 6. dubna od 20 hodin. Fanoušci britského divadla v českých kinech se do prázdnin můžou těšit i na další novinky, včetně politického thrilleru Nejlepší nepřátelé se Zacharym Quintem nebo revivalu dramatu DOBRÝ s Davidem Tennantem.

Pětihvězdičkový hit s tygrem


Britská herečka a dramatička Lolita Chakrabarti si román Yanna Martela Pí a jeho život  a příběh indického mladíka, který se po ztroskotání lodi ocitne na voru s bengálským tygrem, se natolik zamilovala, že se rozhodla převést ho na jeviště. „Měla jsem pocit, že to dokážu. Když se mě lidi ptali, jak na divadle udělám toho tygra, prostě jsem si pomyslela, že to nějak půjde. Teprve před prvním představením jsem dostala strach, že to byla moc velká výzva,“ vyprávěla Chakrabarti webu Broadway Direct. Tygra nakonec podobně jako Válečného koně oživila propracovaná pohyblivá loutka a reakce publika autorku hry pozdních obav rychle zbavila. Z inscenace pro celou rodinu, která se poprvé ukázala v divadle Crucible v severoanglickém Sheffieldu v červnu 2019, se stal hit. V listopadu 2021 se Pí a jeho život přesunul do londýnského West Endu a od března 2023 je k vidění i na Broadwayi. Kromě obecenstva si získal také kritiky, kteří na něj s radostí psali pětihvězdičkové recenze. K tomu vyhrál řadu ocenění, včetně pěti sošek Olivier za nejlepší novou hru, nejlepšího herce v hlavní i vedlejší roli, nejlepší scénu a nejlepší světelný design.

Podívejte se na trailer Pí a jeho život zde.

Zachary Quinto i David Tennant v NT Live

Program NT Live kromě Pí a jeho život nově obohatily i další žádané tituly. V úterý 23. května kino Aero promítne novinku Jamese Grahama, autora hry Parlament nebo televizního filmu s Benedictem Cumberbatchem Brexit. V politickém thrilleru Nejlepší nepřátelé se vrací k televizní debatě, která v roce 1968 změnila americkou politiku i televizní vysílání. Hvězda Star Treku Zachary Quinto se v ní představí jako známý liberál s ostrým jazykem Gore Vidal. O měsíc později, 27. června, můžete do Kina Aera vyrazit na hru C. P. Taylora DOBRÝ. David Tennant se v ní objeví v roli německého profesora, který během nacistické vlády dokazuje platnost přísloví, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Mezi premiéry letošního cyklu přenosů NT Live patří také nekonvenčně pojatý Othello, jehož v květnu uvádí Univerzitní kino Scala v Brně, Kino Svět v Hodoníně a pražské Aero.

PÍ A JEHO ŽIVOT| čtvrtek 6. dubna 2023 | Kino Aero (Praha)                  

www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz         

Autor článku: Sabina Coufalová, foto: Johan Persson

NT Live: inscenace Pí a jeho život se představí v českých kinech

Zahraniční divadlo

04.06.2023

Domov je teplo: Slovenský pavilón na Pražskom Quadriennale 2023

Pražské Quadriennale, ktoré je najväčšou svetovou prehliadkou scénografie, performance designu a divadelného priestoru. Každé štyri roky sa výstava zameriava na inovatívne prístupy v tvorbe popredných umelcov z viac než 50 krajín. Divadelný ústav sa zúčastňuje na hlavnej Výstave krajín a regiónov s expozíciou s názvom Domov je teplo, ktorú vytvorili Doxa architekti, Michal Machciník a Divadlo Na Peróne. Návštevníkom slovenského pavilónu budú prezentovať objekt meniaci sa v čase a priestore.

01.06.2023

Pavel Černoch se vrací do Nizozemské národní opery jako Princ v odvážném zpracování Dvořákovy Rusalky

Předního českého tenoristu Pavla Černocha čeká již v pátek 2. června premiéra v Nizozemské národní opeře, kde ztvární roli Prince v Rusalce. Světoznámou pohádkovou operu Antonína Dvořáka v Amsterdamu zinscenovali německý režisér Philipp Stölzl ve spolupráci s rakouským tvůrcem Philippem M. Krennem.

31.05.2023

La Scala poprvé uvede Dvořákovu operu Rusalka

Italský operní dům La Scala v Miláně uvede příští týden poprvé operu Rusalka od Antonína Dvořáka, po premiéře 6. června bude následovat ještě pět představení. Toto romantické dílo, v němž se mísí pohádkové postavy s postavami reálného světa, nastudovala italská režisérka Emma Danteová a dirigovat ho bude Čech Tomáš Hanus.