11.10.2022 15:33

NT live nabídne komedii Jack Absolute v tom zase lítá

Nový kousek z programu NT Live potěší fanoušky Monty Pythonů, seriálu Haló, haló! či divadelního hitu Sám na dva šéfy. Bláznivá komedie z repertoáru britského národního divadla Jack Absolute v tom zase lítá nabídne veselý chaos v té nejlepší tradici britské komedie.

Novinka nás zavede do léta 1940, kdy na nebi zuří Bitva o Británii a na zemi bitva jednoho pilotního esa o jeho bývalou lásku. Velkolepá show, v níž nechybí ani tanec a letecké souboje, vychází z klasiky Richarda Brisleyho Sheridana z 18. století Rivalové. Za novým textem stojí spolu s hercem Oliverem Chrisem zkušený dramatik Richard Bean, autor hitu West Endu, Broadwaye i NT Live Sám na dva šéfy či komedie Mladý Marx. Inscenaci na největším jevišti National Theatre Olivier režírovala Emily Burns, která zkušenosti nasbírala např. na v NT Live uváděných titulech Julius Caesar, Sen čarovné noci či Antonius a Kleopatra. Na záznam nezřízené veselohry s českými titulky se můžete těšit 12. října v pražském kině Aero, 18. října v hodonínském kině Svět a 2. listopadu ve zlínském Golden Apple Cinema.

Z módních lázní do války

Autoři komedie Jack Absolute v tom zase lítá se znají už dlouho, dosud byl však jejich pracovní vztah vztahem autora a herce. Oliver Chris se objevil v nastudování Beanovy mimořádně úspěšné komedie Sám na dva šéfy i jako Engels v Mladém Marxovi. Díky Jacku Absolutovi se dvojice sešla v rolích spoluautorů, Chris se v inscenaci sám ani neobjeví, jakkoliv měl na zkouškách prý tendence vylézt za herci na jeviště.

Podobně jako Sám na dva šéfy, který přenesl klasiku Sluha do dvou pánů do Británie 20. století, i novinka vyšla ze stoletími ověřené předlohy, konkrétně populární komedie mravů Rivalové, která v roce 1775 odstartovala divadelní kariéru Richarda Brisleyho Sheridana. Myšlenka na její adaptaci se zrodila během jedné dlouhé cesty autem. „Oliho nápady byly výrazně lepší než ty moje,“ vzdal hold svému kolegovi Bean v rozhovoru pro Financial Times. Jejich verze ctí lehkost a nevážnost originálu, přesun děje z módních lázní Bath a prostředí společenské smetánky mezi piloty RAF v době druhé světové války jí ale dodalo i určitou novou hloubku.

Komedie o existenční krizi

Šestašedesátiletý Bean je proslulý jako autor, jenž dokáže napsat komedii o všem, včetně změny klimatu (The Heretic), imigrace (England People Very Nice) nebo terorismu (The Big Fellah). Podle něj se dá zasmát všemu, protože i komedie je nástroj, jak do věcí proniknout. „Dobře odhaluje pokrytectví, ať se skrývá kdekoliv,“ říká s tím, že veselohra dokáže být stejně efektivní jako drama v zobrazení temných, složitých nebo dojemných témat. „Jde jen o dvě různé schopnosti, něco jako instalatér a elektrikář. Tragédi k práci přistupují jinak,“ tvrdí Bean. Svou novinku tak sice může označit za „hloupou komedii“, ovšem s dovětkem, že jde i o hru o existenční krizi, které jeho národ tehdy čelil.

Původně měl mít Jack Absolute v tom zase lítá premiéru už na jaře 2020, na výročí Bitvy o Británii. Pandemie koronaviru však tyto plány zhatila. Hra se do programu National Theatre vrátila letos v létě, s mírně obměněným obsazením a novou režisérkou.

JACK ABSOLUTE V TOM ZASE LÍTÁ
středa 12. října 2022 | Kino Aero (Praha)
úterý 18. října 2022 | Kino Svět (Hodonín)
středa 2. listopadu 2022 | Golden Apple Cinema (Zlín)

Autor článku: Sabina Coufalová

NT live nabídne komedii Jack Absolute v tom zase lítá

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům