08.09.2022 12:03

O stromech a lidech z jiné perspektivy. Premiéra souboru Věra Ondrašíková & Kolektiv

Soubor Věra Ondrašíková & Kolektiv uvede 10. 9. 2022 ve Volnočasovém centru H55 premiéru inscenace Stories (Witness). Jedná se o adaptaci pro nedivadelní prostory původní divadelní inscenace Witness. Stories (Witness) je audiovizuální pohybové představení v choreografii Věry Ondrašíkové s živou hudbou Filipa Míška (Khoiba).  

,,Netušíme, kdo je vysadil,co všechno prožily…” Hana Strejčková (OPERA PLUS)

,,Strom jako svědek konfliktů, naděje i zpustošené země. Došli jsme k potřebě přenést projekt Witness z divadelního prostoru do města, kde jsou stromy zvláštními hosty, o nichž diskutujeme, které někteří kácí a jiní se proti tomu bouří. Kořeny představení (a to doslova, mluvíme totiž o stromech) jsou zapuštěny několik let zpět v New Yorku”, uvádí dramaturgyně projektu Marta Ljubková. ,,V roce 2021 dostal prvotní nápad pražskou jevištní verzi, která se úspěšně reprízuje v divadle Ponec, ale síla a šíře sesbíraného materiálu ukazují, že ještě nelze končit. Několik měsíců jsme experimentovali s pohybem lidského těla a tancem stromu – s živým člověkem a živým stromem. Změnilo to náš vztah k přírodě, změnilo to i nás…”

Inscenace Witness získala Cenu diváků na České taneční platformě 2022. Její adaptace Stories (Witness) vznikla mimo jiné z potřeby souboru mít na repertoáru dílo, které bude dobře přenositelné a nebudou jej svazovat příliš složité technologické či prostorové požadavky. Takové, které bude moci zakořenit zkrátka všude. Tvůrčí tým vychází ze zkušeností, kdy byla upravená verze její úspěšné inscenace GUIDE uvedena na festivalu světla LIGHT NIGHT LEEDS a CULTURE NIGHT v Litvě a během jednoho dne ji zhlédlo více jak 1500 diváků.

Premiéra Stories (Witness) zároveň může být považována za slavnostní zahájení činnosti souboru Věra Ondrašíková & Kolektiv. Jak uvádí sama choreografka, ,,je to pro soubor významný okamžik. Ačkoliv fungujeme již více jak 10 let a kontinuálně na něčem stále pracujeme, až nyní se nám podařilo získat grant na celoroční činnost, což znamená především komplexnější a důstojnější fungování souboru. Mám radost, že můžeme naši „první oficiální sezonu” zahájit právě premiérou Stories (Witness) v krásných prostorách Volnočasového centra H55.” Nejen na stromy se tedy nyní soubor dívá z jiné perspektivy.

Premiéra Stories (Witness) proběhne 10. 9. 2022 od 17:00 a 19:00 ve Volnočasovém centru H55 (Hloubětínská 1138/5, Praha 14). Jedná se o inscenaci vhodnou i pro děti od 10 let. Více informací naleznete na webových stránkách H55 nebo facebookové události.

Koncept a choreografie: Věra Ondrašíková
Dramaturgie: Marta Ljubková
Tanečníci: Jaro Ondruš, David Králík, Daniele Iemolo
Hudba: Filip Míšek
Projekce: Michal Rydlo
Světelný design: Pavel Kotlík
Produkce: Natálie Matysková, Volnočasové centrum H55

Představení vzniklo v koprodukci s Tancem Praha z.ú./PONEC - divadlo pro tanec.

Autor článku: Natálie Matysková