24.01.2022 12:22

Od sezony 2022/2023 bude hudebním ředitelem Opery Národního divadla Robert Jindra

Od počátku další sezony pražského Národního divadla 2022/2023 bude novým hudebním ředitelem Opery ND dirigent Robert Jindra. Nahradí nynějšího hudebního ředitele Opery ND Jaroslava Kyzlinka. ČTK o tom za ND informovala Kateřina Motlová.

„Je mi velkou ctí a radostí, že mohu do týmu vedení opery přivítat pana Roberta Jindru. Se svými rozsáhlými znalostmi a hlubokou láskou k Národnímu divadlu ve spojení s bohatými zkušenostmi ze zahraničí jako by byl pro tuto práci předurčen. Již nyní se podílí na přípravě plánů do budoucna a se svojí nakažlivou dobrou náladou a pracovním nasazením je pro nás všechny velkou inspirací," uvedl umělecký ředitel Opery Per Boye Hansen.

Jindra už ve funkci hudebního ředitele Opery ND od roku 2013 působil. Kvůli neshodám s tehdejším uměleckým ředitelem Opery ND Petrem Kofroněm z tohoto postu v následujícím roce odstoupil.

Čtyřiačtyřicetiletý Jindra absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klasický zpěv a dirigování. V Národním divadle v Praze, kde dosud nastudoval například operu Così fan tutte Wolfganga Amadea Mozarta, Dvě vdovy Bedřicha Smetany nebo Příhody lišky Bystroušky a Z mrtvého domu Leoše Janáčka, působí od roku 2001. Dále zde dirigoval řadu dalších děl českého i světového operního repertoáru.

Od února 2010 do listopadu 2014 byl hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, dirigoval v Norské opeře v Oslu, ve Slovenském národním divadle v Bratislavě nebo ve Státním divadle Košice. Pravidelně vystupuje na významných festivalech jako je Pražské jaro, Smetanova Litomyšl či Festival Leoše Janáčka. Spolupracoval s řadou orchestrů. Letos obsadí také pozici hlavního hostujícího dirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK, foto převzato z: https://www.mhflj.cz/robert-jindra/, Petr Hrubeš