29.04.2022 08:17

Odvaž se na Festivalu současného divadla WTF?!

Po dvouleté pauze se do Malého divadla vrací Festival současného divadla WTF?! Letošní ročník s mottem ODVAŽ SE! se bude konat už v pátek 6. a v sobotu 7. května. Festival již tradičně připravuje nejmladší generace herců Šaldova divadla – letos se organizace ujali Ondřej Kolín, Filip Jáša a Stavros Pozidis. Diváci se můžou těšit nejen na úžasné herecké výkony, ale i na skvělou hudbu a výborné jídlo a pití!

Letošní ročník WTF?! tvoříme ve třech. Každý máme rádi jiný druh divadla, tudíž výběr titulů je pestrý, jak jen může být, když ho tvoří tři nezávislí divadelníci,“ říká jeden z organizátorů Festivalu WTF?!, Ondřej Kolín. „Téma letošního ročníku se točí kolem hesla ODVAŽ SE! To je náš hlavní cíl. Aby diváci přišli, podívali se na zajímavá představení a popustili uzdu své divokosti. Setkali se s účinkujícími herci, navázali kontakty a obrazně řečeno rozvázali uzel izolace, který utáhnulo covidové období,“ upřesňuje Ondra.

Zahájení celé akce je naplánováno na 16.00 v pátek 6. května 2022, až do pozdních nočních hodin se pak na sborovém sálu, ve foyer nebo dokonce ve zkušebně činohry vystřídají tři soubory a dvě kapely. Druhý den, v sobotu 7. května 2022, nabitý program odstartuje už ve 12.00, a to přímo na velkém sále Malého divadla. Divák bude moci zhlédnout pět představení a opět dva koncerty. Hudební vystoupení, v pátek od 22.00 ve foyer a v sobotu od 22.00 na sále MD, jsou tzv. „free to come“. Součástí sobotního odpoledne budou i dvě off programová představení. Vstupenky na divadelní program mají diváci možnost zakoupit na webu DFXŠ (https://www.saldovo-divadlo.cz/festival-soucasneho-divadla) nebo na pokladně Šaldova divadla ve třech variantách, a to jako pouze páteční (590Kč), pouze sobotní (660Kč) nebo jako dvoudenní permici (1050Kč). Lístky, pokud budou volná místa, bude možnost zakoupit i na místě.

Diváci budou moci okusit různé divadelní formy, od tanečního vystoupení, přes improvizovanou pohybovou show, až po klasickou činohru. Těšit se můžou i na pohádku pro děti i dospělé. Večer si zase budou moci zatančit při koncertech několika kapel,“ láka diváky Ondra. Pozvání tentokrát přijali a hostovat na scéně Malého divadla budou soubor Moving Station, Divadlo MASO, Divadlo pod Palmovkou, Ductus Deferens, Studio DAMÚZA, Distheatranz, skupina z AMU a Kamila Mottlová a Janek&Natálka. Těšit se také můžete na skvělou hudbu od divadelní kapely NE-KLIŠÉ nebo od hostujících DJ’s Bukkake Brothers and Sister, zahrají také Pondělníci nebo Sépie z Hor, která v sobotu zahájí festivalovou afterparty. Součástí off programu bude autorské čtení Víta Motoly a představení Studio Underground / Massa. Občerstvení bude zajišťovat divadelní bar Jedno v Malém.

Přijďte! Rozžijeme Malé divadlo, až se bude otřásat v základech!“ vzkazují Filip Jáša a Stavros Pozidis, organizátoři Festivalu.

Festival současného divadla WTF?! založili už před osmi lety herci z Divadla F. X. Šaldy. Na české poměry se jedná o výjimečnou profesionální přehlídku, nejenom kvůli nadšencům, kteří ji organizují, ale hlavně z důvodu pozoruhodné dramaturgie. Festival si postupně získává diváky nejen z Liberce, ale z celého Libereckého kraje, se každoročně setkává s velkým zájmem a řada představení bývá již tradičně beznadějně vyprodána. Organizátoři jsou hrdí, že se každým rokem daří získávat přední divadla, stejně jako nezávislé scény a umělce. Tato pestrost je jednou z dalších předností Festivalu WTF?!, který se již pevně usadil v Malém divadle a je součástí pravidelných aktivit Divadla F. X. Šaldy. Jeho dramaturgie klade důraz na uvádění současných her, které přinášejí aktuální témata.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: Michaela Pompová