17.07.2017 10:29

Olomouc čeká festival Olomoucké shakespearovské léto

Prázdniny v Olomouci oživí i letos na konci srpna divadelní festival Olomoucké shakespearovské léto. Přehlídku chystá Divadlo Tramtarie, které se inspirovalo představeními pod širým nebem v jiných městech. Festival tentokrát z nádvoří zdejší radnice přesunuli herci do parkánu Konviktu v Univerzitní ulici, řekla ČTK ředitelka divadla Petra Němečková. V krajském městě půjde o druhý divadelní festival. Na sklonku prázdnin chystá obdobnou open-air přehlídku také Moravské divadlo v Olomouci.

Letní festival zaměřený na velikána světového divadla Williama Shakespeara uspořádalo Divadlo Tramtarie poprvé loni. Letos se uskuteční 22. až 24.srpna. „První ročník sklidil obrovský úspěch mezi diváky, bylo vyprodáno měsíc dopředu, mnoho zájemců se na představení ani nedostalo, tak jsme se letos rozhodli uspořádat festival znovu v podobném duchu jako loni," uvedla Němečková.

Na programu bude opět divácký hit Kabaret nahatý Shakespeare. Inscenaci uvede Tramtarie dvakrát, a to 23. a 24. srpna. Podle tvůrců jde o chytrou komedii, která se s nadsázkou a humorem věnuje pěti nejznámějším shakespearovským tragédiím. Diváci v představení poznají Romea a Julii, Hamleta, Othella, Macbetha i Krále Leara. „Kabaret nahatý Shakespeare se hraje v Divadle Tramtarie od září 2015 a za dva roky má za sebou 78 repríz, na festivalu tedy oslaví svou 80. reprízu," doplnila Němečková.

Novinkou je uvedení představení Herci Na ležáka. V uvolněném večeru plném vtipných i odvážných stand-up výstupů se představí jak herci pořádajícího Divadla Tramtarie, tak herci Moravského divadla Olomouc. Téma večera bude znít Můj Shakespeare. „Herce Na ležáka pořádáme v Divadle Tramtarie pravidelně a vždy je o ně obrovský zájem, tak nyní je možnost pozvat na tento mimořádný večer mnohem víc diváků," doplnila Němečková. Dodala, že festival pořadatelé přemístili na jiné místo především kvůli rekonstrukci radnice.

Podobný festival chystá na sklonku prázdnin také Moravské divadlo Olomouc. Termíny se přitom nekryjí, jejich přehlídka pod širým nebem začne 25. srpna a potrvá do 2. září. Pod názvem Moravské divadelní léto nabídne návštěvníkům na třech místech uvedení činoherní inscenace Robin Hood, ale i tragikomedii Woodyho Allena Central Park West a vystoupení hostujícího souboru La Komika z Bratislavy.

http://www.divadlotramtarie.cz/

Autor článku: ČTK: ftv, rot