24.05.2023 08:54

Olomouc chce sloučit od roku 2025 Moravské divadlo s Moravskou filharmonií

Olomoučtí radní schválili přípravu sloučení Moravského divadla Olomouc s Moravskou filharmonií k 1. lednu 2025. Důvodem jsou především finance a dlouhodobá koncepce těchto kulturních organizací, jejichž zřizovatelem je město. Varianta počítá se zachováním a podporou obou značek. O osudu obou institucí budou jednat 5. června zastupitelé, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Radka Štědrá. Zástupci města již dříve přiznali, že současný způsob financování je pro město neudržitelný. Divadlo i filharmonie se s nedostatkem peněz potýkají dlouhodobě.

„Vize sloučení do jedné instituce vychází z potřeby dlouhodobě a koncepčně řešit budoucnost obou institucí a po zvážení stanoviska odborníků se jeví jako cesta, která umožní rozvoj divadla i filharmonie a zároveň bude rozpočtově dlouhodobě únosná," uvedl náměstek primátora pro kulturu Viktor Tichák (ProOlomouc a Piráti). „Jedná se spíše o formální krok, který umožní řešit otázky jako sdílení budovy, realizace synergií v provozních, marketingových oblastech a dalších," doplnil náměstek.

Obě varianty, tedy zachování současného stavu i transformace obou institucí, budou předloženy zastupitelům, s doporučením postupu směřujícího k jejich sloučení, uvedla mluvčí radnice. „Postup spočívá v detailním rozpracování podvariant a s přípravou na spojení. Součástí návrhu je i zadání vypracování externího posudku, jmenování manažera spojení a pokračování v oficiálních jednáních s Olomouckým krajem a ministerstvem kultury," doplnila mluvčí.

Podle Mladé fronty Dnes olomoucká radnice Moravskému divadlu pro letošní rok uvolnila z rozpočtu 139 milionů korun, pro Moravskou filharmonii to bylo 56 milionů. S ohledem na loňské vládní rozhodnutí o desetiprocentním navýšení platů zaměstnancům v kultuře zastupitelstvo v březnu schvalovalo 17 milionů pro obě organizace, aby přežily letošní rok, uvedla MfD.

Problémy s financováním řeší obě kulturní instituce dlouhodobě. Moravská filharmonie Olomouc musela letos zrušit festival s dlouholetou tradicí Dvořákova Olomouc. Důvodem byl právě nedostatek peněz. Náklady na mezinárodní přehlídku, která do Olomouce přiváděla hudebníky z celého světa, byly kolem dvou milionů korun, průměrně ho navštívilo zhruba 1400 posluchačů, zjistila ČTK. Napjatá je i ekonomická situace Moravského divadla. Podepsalo se to i na dramaturgickém plánu pro příští sezonu - divadlo muselo snížit počet premiér a zároveň zvýšit kvůli rostoucím nákladům vstupné zhruba o deset procent, řekl v dubnu novinářům ředitel divadla David Gerneš.

O sloučení obou institucí se v Olomouci mluví již několik měsíců. Varianta transformace má však i své odpůrce, poukazují především na odlišnost obou kulturních institucí a obávají se snížení kvality umění.

https://www.moravskedivadlo.cz/
https://www.mfo.cz/

 

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, gcm