11.05.2022 10:38

Online výstava VÁCLAV JIŘIKOVSKÝ

Před 80 lety (9. 5. 1942) zemřel v Osvětimi VÁCLAV JIŘIKOVSKÝ. Herec, režisér, dramaturg, umělecký šéf, ředitel a divadelní podnikatel, jehož působení v brněnském, ostravském a bratislavském divadle dalo těmto scénám potřebnou provozní jistotu, ekonomickou prosperitu a také kvalitní repertoár. Jeho zaujatost divadlem, zkušenosti a organizační talent, cit pro výběr spolupracovníků a schopnost dát jim prostor k vlastní umělecké tvorbě z Jiřikovského učinily jednoho z nejvýznamnějších ředitelů v dějinách NdB.

Václavu Jiřikovskému, herci, režiséru, dramaturgovi a řediteli je věnována nová e-výstava archivu Národního divadla Brno, která je přístupná na www.ndbrno-evystavy.cz/vaclav-jirikovsky.

Termín: 9. 5. 2022 – 8. 9. 2022


Heslo Václav Jiřikovský v České divadelní encyklopedii Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU).

Autor článku: Zuzana Žáková Klimplová, foto převzato z: https://www.ndbrno-evystavy.cz/vaclav-jirikovsky/

Online výstava VÁCLAV JIŘIKOVSKÝ

Zprávy

29.05.2023

Tvůrčí dílny a interaktivní prohlídky výstav pro děti na letošním Pražském Quadriennale znovu připravuje kreativní platforma Máš umělecké střevo?

Doprovodný program pro nejmenší návštěvníky se skládá z tvůrčích dílen a aktivit pro širokou veřejnost a školní skupiny. Centrem je interaktivní prostor umístěný mezi výstavními halami Holešovické tržnice. Platforma Máš umělecké střevo? přináší hravý a nápaditý koncept, který souvisí s ústředním tématem PQ 2023 RARE. Hala 29 je upravena tak, aby svým návštěvníkům zprostředkovala nevšední zážitek scénografického umění.

29.05.2023

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě slavní šedesátiny a zve na oslavu

Novorenesanční zámeček obklopený rozsáhlým parkem, jezírky i lesy. Výjimečné místo, kde světoznámý skladatel Dvořák našel svůj druhý domov. Takový je Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, který letos slaví 60 let od svého otevření. V sobotu 22. července zde návštěvníky čeká slavnostní program.

29.05.2023

„Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ – křest nové biografie jednoho z nejvýznamnějších tanečních tvůrců 20. století

Ve středu 31. května od 17 hodin proběhne v malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí speciální odpoledne věnované Pavlu Šmokovi. Na programu bude projekce dokumentárního portrétu „Fenomén Šmok“ (2017) v režii Ondřeje Kepky, po něm bude následovat křest publikace „Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ taneční publicistky Lucie Kocourkové (2023).