06.06.2017 08:50

Opavské KUPE oslaví narozeniny Miloše Horanského festivalem

Od 13. do 17. června 2017 proběhne v novém kulturně-uměleckém prostoru KUPE ve zrekonstruované vodárenské věži v Opavě divadelní festival s názvem Pocta Miloši Horanskému. Diváci se mohou těšit na tři inscenace pražského Divadla Viola, které Miloš Horanský režíroval, výstavu fotografií Hynka Čermáka inspirovaných poezií Horanského nebo besedu s protagonistou festivalu. Mezi hosty se v Opavě objeví například Martin Hilský, Tatiana Vilhelmová, Bára Hrzánová a další. Pro nový kulturně-umělecký prostor KUPE je festival první velkou akcí. 

„Chceme festivalem Miloši Horanskému poděkovat nejen za podporu KUPE, ale celkově za jeho přínos české kulturní scéně. Vybrali jsme termín jeho 85. narozenin, abychom je s ním společně oslavili. Miloš Horanský je pro mě osobně v mnohém příkladem a rád bych mu proto tímto festivalem za vše poděkovat,“ dodává Vladimír Peringer, ředitel opavského KUPE.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne v úterý 13. 6. v 19 hodin ve Slezském divadle, a to inscenací Neumím jinak než láskou. Opavanům se představí Tatiana Vilhelmová v roli Boženy Němcové, životní partnery ztvární herci Tomáš Pavelka a Aleš Procházka. Po představení proběhne zahajovací večírek v KUPE. Miloš Horanský se v rámci festivalu představí také jako básník, který svou tvorbou inspiroval herce a fotografa Hynka Čermáka k vytvoření zvláštní série fotografií. Vernisáž výstavy se spolu s hudebně-dramatickým přednesem básní uskuteční ve středu 14. 6. přímo v KUPE. Ještě tentýž večer se návštěvníci nového kulturního prostoru mohou těšit také na druhý díl cyklu „Na vodárně s…“, ve kterém si Jiří Siostrzonek bude povídat právě s Milošem Horanským. Festivalový jubilant bude o dva dny později, ve čtvrtek 16. 6., vystupovat také v úspěšné Shakespearově sváteční poště spolu se svými kolegy Martinem Hilským a Hanou Maciuchovou. Poslední (sobotní) večer 17. 6. patří Báře Hrzánové s inscenací Máj. Po každém představení bude navíc prostor na debatu s aktéry či hosty. Hlavní festivalový program začíná vždy od 19 hodin a kromě prvního dne se odehrává v KUPE, bývalé vodárenské věži u vlakového nádraží Opava východ.

Realizaci projektu podpořilo statutární město Opava a Státní fond kultury ČR při Ministerstvu kultury.

KUPE je kulturně-umělecký prostor, který vznikl ve zrekonstruované vodárenské věži u východního nádraží v Opavě. V budově je galerie specializující se na prezentaci fotografií, v tomto roce se zaměřením na dokumentární fotografii. Multifunkční sál nabízí možnost provozování kina, které probíhá dvakrát týdně, koncertů, besed, seminářů a dalších akcí. Prostor samotné věže a venkovní terasu dotváří stálá výstava děl Kurta Gebauera. V objektu je také příjemná kavárna. Zrekonstruovaná vodárenská věž získala Zvláštní cenu poroty v soutěži Best of Realty 2016 a aktuálně je nominovaná na cenu Stavba Moravskoslezského kraje a na cenu Patrimonium pro futuro, kterou uděluje Národní památkový ústav. KUPE je veřejnosti otevřeno od úterý do pátku od 14 do 20 hod. a o víkendu od 11 do 20 hod.

PROGRAM divadelního festivalu POCTA MILOŠI HORANSKÉMU

13. 6. v 19 hod. NEUMÍM JINAK NEŽ LÁSKOU (ve Slezském divadle)
Manželka, matka, milenka — všechno všanc, všechno celou bytostí, nic napůl, taková byla Božena Němcová. Představení Divadla Viola je martýriem jednoho srdce a dvou osudů pro tři herce.
Hrají TATIANA VILHELMOVÁ, TOMÁŠ PAVELKA a ALEŠ PROCHÁZKA v režii Miloše Horanského. Po představení se uskuteční ZAHAJOVACÍ VEČÍREK V KUPE.

14. 6. v 19 hod.   HORANSKÉHO POEZIE S FOTOGRAFIEMI HYNKA ČERMÁKA (v KUPE)
Čtení básní Miloše Horanského za doprovodu violoncella a vernisáž výstavy fotografií Horanského žáka, herce a fotografa Hynka Čermáka, který se těmito básněmi inspiroval.
14. 6. v 20 hod.   NA VODÁRNĚ S PROF. MILOŠEM HORANSKÝM (v KUPE)
Besedu s prof. Milošem Horanským moderuje Jiří Siostrzonek.

16. 6. v 19 hod.   SVÁTEČNÍ SHAKESPEAROVA POŠTA (v KUPE)
Přednes, rozbor a milá rozprava nad vybranými Sonety Williama Shakespeara - básnickými dialogy o lásce, smrti a pomíjivosti času. Sonety přednese Hana Maciuchová, jejich tajemství poodhalí Martin Hilský a celým programem divadla Viola provází Miloš Horanský.

17. 6. v 19 hod.   K. H. MÁCHA: MÁJ (v KUPE)
Máchův básnický velezpěv MÁJ. Říká ho, zpívá ho, velebí ho Bára Hrzánová v nastudování Miloše Horanského s hudbou Emila Viklického.

KUPE

Autor článku: Zuzana Vinklárková

Opavské KUPE oslaví narozeniny Miloše Horanského festivalem

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.