09.03.2006 00:00

Oprava karlínského divadla pokračuje podle plánu, tvrdí stavbaři

Praha 9. března (ČTK) - Celková oprava Hudebního divadla Karlín v Praze pokračuje podle stavbařů podle plánu. Hrubá stavba je v podstatě hotova. V budově nyní pracují například restaurátoři, kteří obnovují štukovou výzdobu a malby. V jevišti se staví ocelová konstrukce pro točnu a orchestřiště, které bude pojízdné. Dělníci provádějí v divadle i další práce.

Rekonstrukce budovy, kterou poškodila povodeň, má skončit v září. "Jsme termínově v harmonogramu," řekl novinářům při prohlídce staveniště Jaroslav Tomeš z firmy Metrostav. Stavbařům ale zatím nepřeje počasí. Kvůli zimě se divadlo provizorně vytápí. Jsou ale práce, které se dělat nedají, uvedl Jan Fejk ze společnosti Skanska.

Hlediště divadla nyní zabírá lešení postavené až ke stropu, na kterém pracují restaurátoři. V budově divadla se rovněž dělají omítky, podlahy, rozvody elektřiny, vzduchotechnika a topení. Historická svítidla mají restaurátoři v ateliérech.

Opona o rozměrech deset krát 12 metrů se bude obnovovat ve Zbraslavi; nikoli v ateliéru, ale v tamní tenisové hale. Nyní je tam srolovaná. "Musí se zavěsit a restaurovat celá," podotkl technický ředitel divadla Jiří Blažek.

Novinkou v divadle bude to, že se rozšíří jeviště. Jeho spodní hrana bude podle ředitele divadla Egona Kulhánka o metr níž, takže diváci budou mít lepší výhled. Pohodlnější budou sedačky, bude jich ale méně. V prostorách, kde dříve působilo divadlo Semafor, má vzniknout hudební klub. Další změnou bude fasáda; bude mít podle Tomeše zelenkavou barvu.

Rekonstrukce budovy bude stát 630 milionů korun. Podle pražského radního Bohumila Černého (ODS) je financování zajištěno. Město podle něho přidá na dodatečné práce ještě asi 30 milionů korun. Opraví se chodník před divadlem, instaluje se venkovní osvětlení, peníze půjdou i na část vybavení divadla.

Stavební práce začaly loni na jaře. Kolaudace opravené budovy se očekává koncem září. Soubor hudebního divadla nyní působí v Kongresovém centru Praha.

Michal Burian khj

Autor článku: ČTK