05.04.2023 09:56

Oslavme Mezinárodní den tance na Nové scéně

Malířství a tanec mají před ostatními uměními tu výhodu, že jsou společné všem zemím a všem národům; jejich řeči rozumí všichni a všude působí stejným dojmem.
(Jeana-Georgese Noverre)

V roce 1982 Taneční komitét ITI (International Theatre Institute – Mezinárodní divadelní ústav) poprvé vyhlásil 29. duben Mezinárodním dnem tance u příležitosti narození francouzského tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverra (1727–1810). Od tohoto okamžiku se tento celosvětově uznávaný svátek (zapsaný pod UNESCO) šířil do všech zemí světa a symbolicky propojoval jednotlivé národy a jejich kulturu skrze univerzální jazyk tance. Každoročně bývá k tomuto dni také vyzvána taneční osobnost a její poselství je poté šířeno na celé planetě.

Kromě již tradičních akcí konaných napříč celou Českou republikou, které vrcholí 29. dubna 2023 setkáním interpretů i diváků mnoha tanečních stylů na Střeleckém ostrově, proběhnou letos poprvé také speciální galapředstavení na jevišti Nové scény v neděli 30. dubna 2023.

Art 4 People ve spolupráci s Baletem Národního divadla a dalšími uměleckými partnery nabídnou divákům přehlídku těch nejlepších souborů z České republiky ve dvou originálních koncertech.

Neděle 30. dubna 2023 v 20:00
MEZINÁRODNÍ DEN TANCE - GALA
Nová scéna Národního divadla

GALA tanečních konzervatoří – 13:00
Happening všech českých tanečních konzervatoří představí mladé talenty a možná i budoucí hvězdy tuzemských i zahraničních souborů v dramaturgicky pestrém programu, který představí to nejlepší z repertoáru vybraných škol.

GALA profesionálních souborů – 20:00
V rámci komponovaného večera zatančí přední sólisté baletů Národních i regionálních divadel a zástupci nezávislých profesionálních souborů s krátkými choreografiemi akcentujícími technickou i uměleckou virtuozitu. Originální program bude složen z variací a choreografií klasického i moderního repertoáru.

Pro více informací sledujte Facebookovou událost. Vstupenky jsou již nyní v prodeji na webovém portále Národního divadla. 

Autor článku: Adéla Konvalinová