09.05.2023 14:53

Otevřená dramaturgická porada v HaDivadle jako cesta k demokratizaci dramaturgie divadla

Brněnská scéna progresivní dramaturgie HaDivadlo dlouhodobě usiluje o otevírání procesu tvorby publiku a rozostřování hranic mezi diváctvím a tvorbou. Ve středu 24. května od 17.30 hodin poprvé otestuje formát Otevřené dramaturgické porady, v němž se tvůrci příští Sezony 49: Konec iluzí setkají se zájemci z řad diváků, aby společně prodiskutovali zvažované texty a náměty a jejich inscenační řešení. Počáteční fázi tří připravovaných inscenací představí umělecký šéf Ivan Buraj, dramaturgové Anna Prstková a Milo Juráni a hostující režiséři Júlia Rázusová a Janek Růžička.

Na scéně Centra experimentálního divadla HaDivadlo dlouhodobě experimentuje s rozšiřováním možností uměleckého zážitku a navazováním aktivního dialogu s publikem. Děje se tak skrze řadu doprovodných akcí –⁠ úvody, besedy, masterclasses či mini konference –, které pomáhají osvětlit kontexty jednotlivých inscenací a sezon a zároveň chápat divadlo jako místo pro setkávání a debatu. Na základě přemýšlení o principech otevřené dramaturgie se v HaDivadle rozhodli ustanovit Dramaturgickou radu, která funguje v Sezoně 48: Blízkost ve složení Adam Borzič, Bohdan Karásek, Tereza Marečková a Tereza Semotamová. Cílem Dramaturgické rady je rozšířit pole tématu sezony a textů k inscenování o pohledy dalších osobností, jež s dramaturgií HaDivadla myšlenkově souzní.

Událost s názvem Otevřená dramaturgická porada potom bude společným promýšlením chystané Sezony 49: Konec iluzí a setkáním tvůrců s diváky – ať už z řad z pravidelných návštěvníků HaDivadla, odborníků a kritiků i těch, kteří mají pouze zájem se pobavit o divadelní tvorbě. Celá akce bude probíhat na hlavním sále a účastníkům budou dopředu zprostředkovány materiály k textům, které tvůrci nové sezony zvažují pro svou inscenaci. Po celou dobu bude otevřený bar pro případ potřeby se občerstvit i jinak než myšlenkově. 

Dramaturgyně Anna Prstková popisuje motivace tvůrců k otevření tvůrčího procesu v divadle: S novými inscenacemi se diváci obvykle poprvé setkávají při oznámení titulů pro příští sezonu, a v této fázi už projekt prošel mnoha rozhodnutími, kdy byly všechny jeho další varianty vyloučeny. Ještě předtím se ale v tvůrčím týmu odehrává společné hledání, diskuze plné otázek a pochybností. Právě k těm chceme přizvat také diváky, poskytnout možnost náhledu do fungování dramaturgické práce a prožít společně s nimi rozhodování o tom, kterou z možných cest se rodící inscenace vydá.“ 

Sezona 49: Konec iluzí, zaměřující se na konce sebeklamů o růstu, pokroku a blahobytu v období mnoha světových krizí, představí inscenace tří tvůrců z rozličných uměleckých kontextů. První z nich bude náležet uměleckému šéfovi HaDivadla Ivanu Burajovi, který pro stále aktuální Sezonu 48: Blízkost připravil oceňovanou autorskou inscenaci Humanismus 2022. Vůbec poprvé bude v HaDivadle režírovat slovenská režisérka Júlia Rázusová, která má zázemí ve fyzickém a experimentálním divadle a od roku 2013 je uměleckou ředitelkou Prešovského národného divadla. Poslední inscenací sezony potom bude autorský projekt zabývající se queer tematikou filmaře a videotvůrce Janka Růžičky, který pro HaDivadlo pravidelně připravuje teasery k inscenacím a pohybuje se na pomezí divadla a filmu. 

Na moderovanou debatu s tvůrci příští sezony je třeba se přihlásit přes formulář dostupný na webu HaDivadla. S dvoutýdenním předstihem potom zájemcům zašleme materiály, které si můžou dle libosti nastudovat. Samotná událost se uskuteční ve středu 24. května od 17.30 na sále HaDivadla a bude trvat zhruba dvě hodiny. Míra aktivity v debatě je čistě na zájemcích: je možné se výrazně zapojovat, či pouze poslouchat. Po skončení akce bude možné pokračovat v debatování na divadelním baru.

Více informací o události najdete zde.

Přihlašovací formulář je dostupný zde

Autor článku: Tereza Teerink Turzíková, foto: David konečný