28.04.2022 09:20

Palestinský loutkář Husam Abed uvádí svou nejnovější inscenaci o krajině stižené válkou

Známý palestinský loutkář Husam Abed mísící vizuální umění s dokumentárním divadlem premiéruje svou inscenaci WAR MAKER ve dnech 2. a 3. května v divadle Alfred ve dvoře.

Pražské divadlo Alfred ve dvoře uvede 2. 5. 2022 premiéru inscenace WAR MAKER palestinského loutkáře Husama Abeda mísící vizuální umění s dokumentárním a objektovým divadlem. Představení je založeno na skutečném příběhu režisérova přítele a výtvarníka Karim Shaheena. Sleduje jeho absurdní cestu brutální krajinou stiženou válkou, proměny vlastní identity a těžkosti rozhodování na rozcestí mezi uměním, láskou a rodinnými vazbami.

War Maker je pozváním do Karimových snů a iluzí. Jeho život je poznamenán neustálým pobýváním v exilu a inscenace zrcadlí jeho paměť zraněnou válečnými vzpomínkami a dezorientací vlastní existence. Navzdory svému původu a předchozí tvorbě, ve které vytvářel tradiční lidové miniatury a obrazy starobylého města Damašku, Karim Shaheen v sobě pěstoval také vášeň pro sci-fi a toužil stát se filmařem velkého plátna v Americe.

Od útlého dětství se Karim a jeho rodina setkávali s válkou. Nejprve íránsko-irácká válka (1980-1988), podruhé invaze do Kuvajtu během války v Perském zálivu v roce 1990 a poté občanské války v Jugoslávii v roce 1991. V roce 2000 byl Karim deportován ze Sýrie a uprchl do přívětivějších zemí. Jeho cesta vedla přes Rusko, Ukrajinou, Rumunskem a Maďarskem, jeho rodinná pouta byla zcela přetrhána.

Skupina Dafa Puppet Theatre působí v Jordánsku, České republice a dalších místech Evropy od roku 2015. Založili ji divadelní režisér a loutkář Husam Abed se svou ženou, loutkářkou a scénografkou Rekou Deak. Zaměřují se na tvorbu objektového divadlo pro děti i dospělé. Jejich tvorba je charakteristická sugestivní estetikou, kvalitou vyprávění a společenskou angažovaností. Divadlo chápou především jako nástroj komunitního dialogu, při kterém je možné zpochybňovat stereotypy a propojovat lidi různých zájmů a kultur, vzdělávat se a v neposlední řadě rozvíjet loutkářské řemeslo.

Režie: Husam Abed
Dramaturgie: Marek Turošik
Art director: Astrid Mendez
Scénografie: Katarina Cakova
Světlo a zvuk: Matěj Vejdělek,
Video: Reka Deak, Dmitri Berzon
Hrají: Husam Abed, Matěj Vejdělek

https://alfredvedvore.cz/

Autor článku: Jakob Schubert