07.06.2012 16:08

Pardubičtí herci na Kunětické hoře rozehrají magický Sen noci svatojánské

Východočeské divadlo Pardubice tento víkend 9. a 10. června uvede na své letní scéně na vyhlídce hradu Kunětická hora premiéry Shakespearovy komedie Sen noci svatojánské. Režie se ujal Marián Pecko.

Postupně se stává tradicí, že poslední premiéra sezóny Východočeského divadla Pardubice se odehrává v kouzelném prostoru pod blízkým hradem Kunětická hora. A jinak tomu nebude ani letos, o víkendu 9. a 10. června zde pardubičtí herci poprvé rozehrají jednu z nejbohatších her Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Inscenaci nazkoušel slovenský režisér Marián Pecko, který se na Kunětickou horu vrací po čtyřech letech – v  roce 2008 zde nastudoval divácky úspěšnou muzikálovou baladu Cikáni jdou do nebe.

„Genius loci Kunětické hory je silný, takže když přišla nabídka z Pardubic, vůbec jsem neváhal. Sen noci svatojánské má pět dějství, z toho tři se odehrávají v lese, takže ta nejpodstatnější část se hraje v exteriéru. A my máme tu výhodu, že exteriér nemusíme vymýšlet, my ho máme,“ řekl na tiskové konferenci před premiérou charismatický režisér a vzápětí upřesnil i další důvody, proč ho lákalo inscenování právě Snu noci svatojánské: „Je to hra o divadle, o divadelnosti, o hraní divadla, o proměnách a snech, o nereálných věcech. A také je to hra o hledání harmonie a hledání harmonie je jedna z velkých úloh pro divadlo a umění vůbec.“

V hlavních rolích magické komedie se představí Jan Konečný j. h. nebo Petr Borovec, Petra Janečková, Ladislav Špiner, Martina Sikorová, Petra Tenorová, Josef PejchalMiloslav Tichý.

Východočeské divadlo: Sen noci svatojánské

V inscenaci se objeví i profesionální akrobaté z klubu Trampolíny Praha. Hned, jakmile začne režisér uvažovat o Snu noci svatojánské, narazí velmi rychle na problém jak inscenovat svět ireálný, svět elfů, víl – jejich zvláštní polosvět. Nechtěl jsem nechat herce běhat v závojích, ale přemýšlel jsem jak překonat zemskou přitažlivost, a odtud byl už jen krůček k akrobatům, kteří na jevišti svedou věci, které málokdo dokáže, přinesou na jeviště jiný svět plný překvapivých možností. Na této koncepci není nic objevného, nového, už v 60. letech tak uvažoval Peter Brook v Paříži. A já sám mám dlouhodobě vřelý vztah k tzv. novému cirkusu, který jsem měl možnost poznat poměrně dávno ještě koncem 90. let díky mým silným kontaktům s Francií. Proto jsem rád, že se nám podařilo na Kunětickou horu sehnat profesionály, velmi se na ně těším, vypadají jako dobří blázni, opravdoví kaskadéři,“ svěřil se Marián Pecko.


Východočeské divadlo: Sen noci svatojánské

Své pevné místo bude mít ve hře také hudba Roberta Mankoveckého, jenž zhudebnil některé Shakespearovy texty, v živém provedení studentů pardubické konzervatoře, působivou scénu navrhl Pavol Andraško a kostýmy Eva Farkašová.

Se zajímavým oživením přichází i správa hradu Kunětická hora, která pro zájemce s platnou vstupenkou na plenérové představení připravila mimořádné večerní prohlídky hradu.

„Návštěvníkům představení nabídneme prohlídku hradního paláce včetně věže s krásnou vyhlídkou do okolí, a to vždy v den představení od 19:00 do 20:00 hodin. Prohlídka zabere asi půl hodiny, hrad si prochází každý sám, k dispozici však samozřejmě bude i zkušený průvodce, který zájemcům přiblíží historii hradu. Prohlídka bude navíc oproti běžnému vstupnému zlevněná,“ zve kastelán Miloš Jiroušek.


Východočeské divadlo: Sen noci svatojánské

Autor článku: Radek Smetana, foto: Východočeské divadlo