12.11.2005 00:00

Paulová se Zedníčkem nadchli české publikum v New Yorku

NEW YORK 12. listopadu (zpravodaj ČTK) - Newyorští krajané měli ojedinělou příležitost zhlédnout divadelní představení v češtině. V jediném dokončeném poschodí rekonstruované české Národní budovy jim zahráli Jana Paulová a Pavel Zedníček lechtivou italskou komedii Bez předsudků. Představení připravilo newyorské České centrum v rámci oslav 87. výročí vzniku Československa.

"Reakce obecenstva byla naprosto neuvěřitelná a fantastická. Lidi byli úžasní, smáli se celou dobu," řekla ČTK po představení nadšená Paulová. Zedníček popsal večer stručně, ale výstižně: "Bylo narváno, lidi stáli, prostě skvělá atmosféra. Paráda."

Newyorské představení bylo 70. reprízou Bez předsudků, kterou herci uvádějí na scéně pražského divadla Kalich a při častých zájezdech. Zároveň bylo i premiérou této inscenace v zahraničí a prvním divadelním představením v obnovované Národní budově.

Její velký sál zatím na rekonstrukci teprve čeká, a tak se představení konalo v prostorech určených pro krajanský spolkový život. "Je to nádherná budova," řekl o čtyřpatrové stavbě z konce 19. století Zedníček. Velmi na něho zapůsobil i nápis "Národ sobě", který si krajané po vzoru pražského Národního divadla vytesali před více než sto lety do průčelí velkého sálu.

Stejně jako Zedníček ocenila i Paulová, jak České centrum dokázalo v provizorních podmínkách vytvořit divadelní jeviště, včetně světel a dalších náležitostí. "Když se tento způsob osvědčil, mohlo by se to opakovat. Strašně ráda bych sem přijela ještě zahrát," řekla Paulová.

Do New Yorku se jako herečka vrátila po deseti letech, kdy tam při festivalu východoevropské divadelní tvorby strávila v roce 1995 šest týdnů zkouškami a uváděním monodramatu Jak zabít muže. "Je to úžasné město, člověk se má na co dívat. Jsou tu nádherní, svobodní lidé. Já to město miluji," vyznala se.

Pavel Zedníček, který také nebyl v New Yorku poprvé, si o krátkém volnu zašel do místních hospůdek, "dobře se nadlábnul" a při procházkách po městě se už poohlížel i po vánočních dárcích. Mnoho času ale s Paulovou na New York neměli, protože už v pondělí večer na ně čekají diváci v pražském Kalichu.

Jaroslav Richter

Autor článku: ČTK