22.05.2017 14:41

Petr Zuska se rozloučí s Národním divadlem inscenací Sólo pro nás dva

Soubor Baletu Národního divadla ukončí tuto sezonu světovou premiérou Sólo pro nás dva v choreografii Petra Zusky. Jak již titul napovídá, odkazuje se názvem autor ke svému někdejšímu, velice úspěšnému baletu BREL – VYSOCKIJ – KRYL / Sólo pro tři, který nyní, po deseti letech uvádění, opouští jeviště Národního divadla.

I tentokrát se Petr Zuska nechává inspirovat hudebně-písňovou tvorbou – podněty nachází v ostravském regionu a volba padla na Jarka Nohavicu a Beatu Bocek.
Sólo pro nás dva pak můžeme v jistém úhlu pohledu chápat jako dialog dvou písničkářů, které pojí shodný region Těšína, jazyk (čeština, polština) i hudební žánr.

Samozřejmě, že Bocek není stejná jako Nohavica – jejich rozdílnost (a to nejen ta daná pohlavím) dává vznikajícímu představení kontrast, napětí, kýženou harmonii i právě žensko-mužský prvek. Vždyť i toto je podtext Sóla pro nás dva – jednota vzniká díky spojení dvou, k jingu patří jang a k ženě muž. A každý z nás je složen ze dvou polarit, máme v sobě ženskou i mužskou stránku, hodného i zlého, démona i anděla.
Těšit se můžete na 37 písniček Nohavici a Bocek, zazní například Těšínská, MarkétaLitanie u konce století a Pole maku nebo Dusza moja.

Inspirace severomoravským krajem se promítá i do chystaného scénografického řešení inscenace. Petr Zuska ke spolupráci přivzal prof. Jana Duška, se kterým ho pojí řada předchozích baletů (ať již poslední Chvění nebo například Stabat materRomeo a JulieSmrt a dívka či právě zmiňované Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři).
Sólo pro nás dva bude uvedeno na jevišti Nové scény. Půjde o skoro dvě hodiny plné vynikající muziky i tancování. Petr Zuska, v jedné osobě choreograf i režisér, bude hrát na strunu rozeznívající v nás to místo, kde vedle sebe leží pláč i smích a zda ho máte v srdce, či v hlavě, už je na každém z vás.

Umělecký šéf Baletu, choreograf, režisér a tanečník Petr Zuska uzavírá touto inscenací svou poslední sezonou v čele Baletu Národního divadla a pomyslně předává žezlo svému nástupci, Filipu Barankiewiczovi.

http://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: Helena Bartlová