11.05.2022 20:34

Plzeň oživí o víkendu festival nezávislého divadla a performance Nastevřeno

Festival nového divadla s názvem Nastevřeno oživí od 12. do 15. května ulice, parky a nádraží plzeňského Jižního Předměstí. Přehlídku nezávislé autorské divadelní tvorby pořádá každoročně místní kulturní scéna Moving Station. Letošní ročník klade důraz na regionální tvorbu, která vzniká z nezávislé, neboli nezřizované, scény, řekla dnes ČTK Eva Kraftová z Moving Station.

„Festival se zaměří na silná společenská témata, jako je finanční nedostupnost bydlení, byrokracie, exekuce či krize na polsko-běloruských hranicích. Bude však i prostor pro oddych a možnost nechat se jen unášet, pozorovat a rozjímat," řekla. Za divadlem, tancem, performancemi či za výtvarným uměním mohou diváci zamířit na perony nádraží Jižní Předměstí, na náměstí Českých bratří, náměstí Emila Škody, na Husovo náměstí i dovnitř Moving Station, sídlícího v nádražní budově.

Slovo „nastevřeno" je v plzeňském dialektu synonymem k slovu pootevřeno. Loni se přehlídka pod tímto názvem konala poprvé jako první větší kulturní akce po mnohaměsíčním útlumu způsobeném koronavirovou pandemií. Letos přijede do Plzně 74 umělců – divadelníků, výtvarníků, básníků, tanečníků a performerů z celé České republiky a ze slovenské Nitry. Celkem uvedou 15 vystoupení různého formátu, uměleckých žánrů i délky trvání. Výtvarná část festivalu nabídne fotografie, malbu, sochy, technologie i konceptuální výtvarné instalace. „Pokračujeme v prezentaci současného nezávislého a mladého umění v Plzni. Nabízíme setkání divadla, performance a literatury i výtvarného umění, oslavujeme skutečné setkávání umělců různých oborů a vnímavých diváků. Formát festivalu, který Plzni nabízíme, je ojedinělý a inspirativní,“ uvedl umělecký ředitel Moving Station Roman Černík.

Festival zahájí ve čtvrtek 12. května procházka výstavami a jejich vernisáž, následně Nové divadlo v Nitře uvede Zlodějku knih – inscenaci na motivy světoznámého bestselleru Marka Zusaka. První den uzavře mladá generace nejen plzeňských básníků se svou tvorbou. Pátek bude patřit loutkové pohádce pro dospělé Iluminace od Vítězslava Marčíka mladšího, site specific performance Islanders, kterou vytvoří mezinárodní tým tvůrců na míru peronům nádraží Jižní Předměstí a večer nabídne open - air představení Štěstíčko od souboru Divadlo Feste.

Sobotní celodenní program zahrnuje pohybově – básnířskou inscenaci souboru Orbita z Brna, představení umělkyně vystupující pod jménem „Ka3ka3", dvě inscenace z produkce Moving Station nazvané 30 dní a Hrubý domácí produkt, o dluhové pasti a exekucích. Večer uzavře venkovní pohybová inscenace FysioART Bez křídel bos. V neděli přehlídka nabídne pohádku pro děti Liška Bystrouška, dokumentární divadlo o situaci na polsko-běloruských hranicích souboru Teď nádech a leť či společné vaření a sdílení příběhů souboru PES5 – When life gives you brambory.

Vstup na venkovní akce je zdarma. Podrobný program je na nastevreno.cz.

Autor článku: ČTK: lap, hj