16.08.2018 14:57

Plzeň připomene sto let od narození Horníčka, Heckela a Konečného

Výstavy, besedy, literární pořady a vzpomínková setkání připomenou na podzim v Plzni tři slavné místní rodáky - herce, spisovatele a výtvarníka Miroslava Horníčka, fotografa a horolezce Viléma Heckela a kreslíře a ilustrátora Bohumila Konečného známého jako Bimba. Akce ke 100. výročí jejich narození připravily velké kulturní instituce v Plzni - Západočeské muzeum, dvě knihovny, Západočeská galerie i Divadlo J. K. Tyla.

Zatímco Horníček je stále všeobecně známý, na Heckela a Konečného se pozapomnělo. Připomínky jejich života a tvorby tak budou jakýmsi jejich návratem do Plzně, řekli dnes novinářům pořadatelé.

Heckela připomene od 4. října v Západočeském muzeu v Plzni první retrospektivní výstava. Představí jeho tvorbu jako fotografa hor, krajiny i uznávaného průmyslového a reklamního fotografa. Připomene jeho tragické úmrtí v roce 1970 při expedici československých horolezců na horu Huascarán v Peru. Výstava představí přes 100 černobílých fotografií, některé ještě nebyly zveřejněné. "Se sestavením životního příběhu Viléma Heckela mi pomáhá nejen jeho dcera Helena, ale i jeho sestra Milada a přátelé z řad horolezců. Heckel byl fotografem na světové úrovni a zároveň člověkem výjimečného charakteru," řekla iniciátorka výstavy Markéta Formanová. Nejtěžší podle ní bylo vybrat jen zlomek snímků z Heckelova archivu, který čítá přes 70.000 záběrů.

Odkazu všestranného umělce Horníčka se věnuje řada akcí. Na září připravila Studijní a vědecká knihovna literární festival, kabaretní Divadlo Pluto pořádá v listopadu festival divadelní, uskuteční se komentované procházky Plzní po místech spojených s Horníčkem, připravuje se maraton čtení jeho děl, výstava jeho koláží, šansonový recitál Igora Šebo se vzpomínkami na společné vystupování. V mázhauzu radnice bude výstava Tak už jsem zase doma, Plzeňáci!. Tylovo divadlo po Horníčkovi v den narozenin 10. listopadu pojmenuje foyer Malé scény Nového divadla a odhalí jeho bustu. Ve Velkém divadle pak bude vzpomínkový galavečer.

Připraven je Literární čaj o páté s Pavlem Koppem, který s Horníčkem vydal knihu fotografií a komentářů Chvilky s Itálií. "Všechny Horníčkovy rukopisy jsou v majetku Památníku národního písemnictví, jediný je v soukromých rukách, a to právě Chvilky s Itálií. Pan Kopp ten rukopis Studijní a vědecké knihovně věnuje, takže se symbolicky vrátí do Horníčkovy rodné Plzně," řekla Martina Košanová z knihovny.

Bimba Konečného přiblíží na přelomu roku výstava v Galerii Jiřího Trnky. Podrobně seznámí s jedinečnými kresbami i životním osudem teprve nedávno znovuobjeveného malíře a ilustrátora, známého jako ilustrátora knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky či autora reklamních plakátů.

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, sd; foto: Fotofond IDU

Plzeň připomene sto let od narození Horníčka, Heckela a Konečného