09.11.2018 07:13

Po rekonstrukci bude opět otevřeno Janáčkovo divadlo v Brně

Dne 17. 11. 2018 se od 19:00 uskuteční v Národním divadle Brno premiéra opery Příhody lišky Bystroušky, která současně zahájí 6. mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno 2018, jehož program je věnován 100. výročí vzniku republiky http://www.janacek-brno.cz/.

Uvedeno bude kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v inscenacích světových tvůrců, jakými jsou Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó nebo Alvis Hermanis. Za dirigentským pultem se objeví Tomáš Hanus, Tomáš Netopil či Marko Ivanović.

Všichni, na něž se nedostaly vstupenky na dávno vyprodanou ostře sledovanou premiéru, se mohou už od 18:00 na piazzettě Janáčkova divadla zúčastnit slavnostního ceremoniálu, jímž bude po významné rekonstrukci znovu otevřeno Janáčkovo divadlo, největší divadelní sál v Česku. Příležitost být přítomni v historické chvíli oslav 100. výročí republiky, 29. výročí sametové revoluce a zároveň historické chvíli pro město Brno a jeho současný kulturní život využijí čelní představitelé města včetně pana primátora a jeho náměstků, generálních ředitelů společností, které budovu rekonstruovaly, a ředitele NdB.

A to ještě není všechno. K premiéře opery Příhody lišky Bystroušky je na tento den také symbolicky naplánován převoz vánočního stromu na náměstí Svobody, tentokrát povozem taženým koňmi. Ani letos se tak nepřeruší tradice, za kterou stojí novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, který díky smutnému příběhu v lese odloženého nemluvněte přišel s nápadem, jak pomáhat opuštěným dětem. Uspořádal pod rozsvíceným stromem na brněnském náměstí charitativní sbírku. Díky ní byl vystavěn první dětský domov. Akce je součástí Brněnských Vánoc, za kterými organizačně stojí TIC BRNO.

Převoz vánočního stromu z bílovického polesí, bude zahájen ve slavnostní den 17. 11. už v 9:30 a jeho předávání na náměstí Svobody, které je plánováno na 16:00, se letos uskuteční za přítomnosti primátora města Brna, zástupců spisovatelovy rodiny, ředitele dětského domova Dagmar a ředitele Národního divadla Brno, které také celou akci obohatí o kulturní program. Vánoční strom bude přivítán fanfárami z Libuše a vystoupí také sbor Janáčkovy opery NdB.

Harmonogram dne 17. 11. 2018

 • 9:30 – 10:20      Bílovice nad Svitavou, náměstí Svobody
  zahájení tradice vánočního stromu
 • 10:30 – 12:00    Bílovice nad Svitavou, hájenka
  předání vánočního stromu 2018 a zasazení nového stromu
 • 16:00 – 16:45    Brno, náměstí Svobody
  umístění vánočního stromu na náměstí Svobody
 • 18:00 Brno, piazzetta před Janáčkovým divadlem
  slavnostní ceremoniál – znovu otevření Janáčkova divadla
 • 19:00 Brno, Janáčkovo divadlo
  premiéra opery Příhody lišky Bystroušky a slavnostní zahájení 6. mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018

www.ndb.cz

Autor článku: Tomáš Urbič