03.10.2002 00:00

Polští umělci přispěli k obnově povodní zničeného divadla

Tisková zpráva Divadla v Dlouhé

Soubor pražského Divadla v Dlouhé, jehož sály byly zcela zničeny srpnovými záplavami, navštívil minulý týden Lodž, kde polští kolegové uspořádali sérii akcí v jeho prospěch. Divadlu připadl výtěžek z pohostinského vystoupení, koncertu vážné hudby a aukce výtvarných děl a finanční dar lodžských uměleckých sdružení.

Divadlo v Dlouhé uvedlo na Velké scéně Nového divadla v Lodži první představení svého nejnovějšího titulu Mokré písně z Dlouhé aneb Co nevzala voda. Vstupenky na toto benefiční představení stály 200 zlotých (asi 1 500 Kč) a koupili si je i mnozí známí polští umělci, mezi jinými filmový režisér Krzysztof Zanussi, divadelní režiséři Kazimierz Dejmek a Wojciech Nowak, herečka Joanna Szczepkowska či básnířka Wislawa Szymborska. Někteří z nich se sice představení nemohli osobně zúčastnit, ale přesto zakoupením lístku přispěli k obnově divadla. Reprezentativní vstupenky měly symbolické jméno Cihlička a vedle představení Divadla v Dlouhé platily i na koncert vážné hudby z děl českých a polských skladatelů v podání lodžských hudebníků a zpěváků, mezi nimiž bez nároku na honorář vystoupili i slavný basista Wlodzimierz Zalewski, sopranistka Joanna Woś a barytonista Zbigniew Macias. O přestávce koncertu úspěšně proběhla aukce téměř třiceti obrazů a grafik věnovaných lodžskými výtvarníky.

Hlavní organizátorkou celé benefice byla herečka Nového divadla Ewa Wichrowská, kterou v červnu uchvátila inscenace Dostojevského Běsů v režii Hany Burešové. Po zprávách o povodni v Praze a jejích důsledcích pro Divadlo v Dlouhé pak přesvědčila řadu svých kolegů, vedení Nového divadla i představitele města, aby významným způsobem pomohli. Součástí pobytu byl i oficiální oběd pořádaný primátorem města Lodže Krzysztofem Jagiellem za účasti viceprimátora Sylwestra Pawlowského, který nad celou akcí převzal záštitu.

Premiéra Mokrých písní byla přijata s mimořádným ohlasem, diváci ocenili kolektivní souhru a muzikálnost herců, a také humor a nadhled, kterého se jim dostalo místo očekávané tryzny. K vynikající náladě v sále přispěli i moderátoři večera Tomáš Turek (hovořící plynně polsky) a Miroslav Hanuš, který do hry zapojil i simultánního tlumočníka Michala Sieczkowského. Iniciativa paní Ewy Wichrowské tímto nekončí, v druhé půli letošní sezony chce zorganizovat hostování Divadla v Dlouhé s inscenací Běsů, a to buď opět v Lodži nebo na festivalu v Toruni.

K obnově Divadla v Dlouhé přispěl i Teatr powszechny z Varšavy, který na jeho konto poukázal veškerý výtěžek z mimořádného představení své inscenace Kdo se bojí Virginie Woolfové. Honorářů se při této příležitosti vzdali nejen herci, ale také technický personál divadla.

To, že popovodňový osud živého umění a českého divadla zvláště není našim polským sousedům lhostejný, dokazuje i dar farmaceutické firmy Polpharma, která mezi postižená divadla přislíbila rozdělit 1 milion (!) korun.

Karola Štěpánová,
tiskové odd. Divadla v Dlouhé

Autor článku: redakce