20.09.2022 11:20

Pozvání na Den otevřených dveří Ministerstva kultury ČR

Ministerstvo kultury České republiky si Vás dovoluje pozvat na Den otevřených dveří, který se koná ve středu 28. září 2022 od 10.00 do 17.00 hodin v Nostickém paláci (Maltézské nám. 1, Praha 1).

Těšit se můžete na komentované prohlídky interiérů i bohatý doprovodný program. V Nostickém paláci uvidíte krásné reprezentační prostory, pracovnu ministra kultury, obrazárnu paláce s mnoha pozoruhodnými díly starých mistrů, kapli Nanebevzetí Panny Marie a přes skleněný průhled i slavnou majorátní nostickou knihovnu.

V přízemí paláce se představí 30 příspěvkových organizací ministerstva kultury se svým programem pro děti i dospělé. K vidění bude historický vůz Jawa Minor z roku 1939 se sportovní karosérií roadster ze sbírek Národního technického muzea, který je typickým představitelem levného, a přitom velmi elegantního lidového vozu Jawa. Na funkčních modelech si zájemci vyzkouší mechanismy využívané u vozidel: např. čtyřkloubový, klikový nebo kulisový mechanismus a mnoho dalšího. Technické muzeum v Brně přiveze stroje Leonarda da Vinciho. Kdo bude mít zájem, může si postavit katapult a samonosný most bez použití hřebíků, který Leonardo da Vinci navrhl už v 15. století! Připravený bude i pozoruhodný exponát tzv. Teslovo vejce, které se samo hýbe pomocí magnetismu.  Národní muzeum představí novou aplikaci pro mobilní zařízení, která dokáže návštěvníky navigovat na zvolené místo či k vybranému exponátu a také jim umožní pohodlný nákup vstupenek. Pomocí rozšířené reality uvidíte přímo ve svém mobilu, jak by vypadal např. ikonický plejtvák myšok ve své skutečné podobě. Uměleckoprůmyslové museum v Praze všechny zájemce pozve na novou výstavu Řeč plakátu, kterou bude otevírat v listopadu a 200. výročí narození J.G. Mendela připomene návštěvníkům Moravské zemské muzeum.  K vidění bude hanácký, valašský a středočeský kroj, který přiveze Národní muzeum v přírodě. Program zpestří krátká představení loutkového divadla – Povídání o pejskovi a kočičce, chybět nebudou tvořivé dílničky, výtvarné aktivity, zdobení koláčků, navlékání korálků, výroba šindele a osobně se potkáte také s J. A. Komenským. Po celý sváteční den Vás bude doprovázet hudba, k zakoupení budou zajímavé publikace, CD i DVD, které vydávají naše příspěvkové organizace a na památku se budete moci vyfotit u fotostěny historické opony Národního divadla.

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost jak strávit sváteční den 28. září 2022 v Nostickém paláci. Zde nabízíme malou ochutnávku procházky tímto barokním palácem.

Upozornění pro návštěvníky: 

Vstup zdarma. Vstup bude možný pouze vrátnicí Nostického paláce přes bezpečnostní rám a s ohledem na kapacitu vnitřních prostor bude regulován. Prohlídky budou probíhat v organizovaných skupinách za doprovodu průvodců, délka prohlídkové trasy je cca 15 - 20 minut. Poslední komentovaná prohlídka bude začínat v 16.30 hodin.

https://www.mkcr.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.mkcr.cz/

Pozvání na Den otevřených dveří Ministerstva kultury ČR

Zprávy

29.05.2023

„Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ – křest nové biografie jednoho z nejvýznamnějších tanečních tvůrců 20. století

Ve středu 31. května od 17 hodin proběhne v malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí speciální odpoledne věnované Pavlu Šmokovi. Na programu bude projekce dokumentárního portrétu „Fenomén Šmok“ (2017) v režii Ondřeje Kepky, po něm bude následovat křest publikace „Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ taneční publicistky Lucie Kocourkové (2023).

26.05.2023

Ve Veletržním paláci Národní galerie zachytí Pražské Quadriennale dynamiku divadelních prostorů i příběhy scénografických fragmentů

Letošní ročník Pražského Quadriennale nabídne bohatý program také ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. Od 8. do 18. června uvede ve vzdušném 5. patře výstavní okruh třemi programovými sekcemi PQ; výstava Fragmenty II oslavuje rozmanitost scénografického přístupu k práci s měřítkem prostřednictvím modelů, maket či scénografických miniatur – trojrozměrných reprezentací reality.

26.05.2023

Centrum experimentálního divadla uvádí novou knihu JÁN ZAVARSKÝ

Centrum experimentálního divadla v Brně uvede v pondělí 29. 5. novou knihu JÁN ZAVARSKÝ. Od 18:00 se na místě kromě prezentace publikace uskuteční také  společná vzpomínka na vynikajícího slovenského scénografa, spolupracovníka Divadla Husa na provázku a HaDivadla Jána Zavarského (1948-2022).