24.02.2023 10:06

Pozvánka na přednášku Ivety Škripkové: Feministické divadlo a jeho slovenská cesta 

Teatrologická společnost, Kabinet pro studium českého divadla IDU a Katedra divadelních studií FF MU Brno  si vás dovolují pozvat na přednášku:
Iveta Škripková: Feministické divadlo a jeho slovenská cesta 

8. března 2023 |16.30 h | Brno

Gorkého 7, budova FF MU, vstup volný 
nebo online před odkaz: tinyurl.com/59hu2a5k
Meeting ID: 972 1795 2150
Passcode: 459520 

Přednáška bude založena na publikaci Feministické divadlo a jeho slovenská cesta (2022). 

Monografia Ivety Škripkovej Feministické divadlo a jeho slovenská cesta je vôbec prvou odbornou publikáciou, ktorá sa venuje prieniku feministického umenia a filozofie do slovenskej divadelnej praxe. Vzácnym prínosom textu významnej slovenskej divadelníčky – autorky, režisérky, divadelnej manažérky a v neposlednom rade teoretičky – Ivety Škripkovej je práve zameranie sa na dokumentáciu a hĺbkovú analýzu feministického divadla na Slovensku od deväťdesiatych rokov. 

No publikácia neprináša len pohľad na aktivity banskobystrického zoskupenia T.W.I.G.A. a zaujímavý pohľad na súčasnú slovenskú drámu a divadelnú prax. Čitateľ sa okrem fundovaného pohľadu na slovenské divadlo oboznámi aj so svetovými teoretickými koncepciami feminizmov, feministickou filozofiou, feministickým divadlom, s prínosmi a dielami najvýznamnejších feministických autoriek a umelkýň. 

Ide o výberový a subjektívny exkurz do problematiky – aj v tom tkvie jeho výnimočnosť, pretože čitateľa zároveň nabáda k úvahe o zdrojových myšlienkových kódoch súčasného slovenského feministického divadla. Ivetu Škripkovú môžeme považovať za jeho iniciátorku a zakladateľku. 

Mgr.art. Iveta Škripková PhD.
Mgr.art. Iveta Škripková PhD. vystudovala filmovou a televizní dramaturgii a scenáristiku na bratislavské VŠMU a estetiku na Karlově univerzitě v Nitře. V roce 1985 začala pracovat jako dramaturgyně v banskobystrickém divadle Bábkové divadlo na Rázcestí a v roce 1992 se stala jeho ředitelkou. V letech 1993 a 1999 absolvovala studijní pobyty v divadlech v Marseille a v Paříži a v roce 2002 byla součástí rezidenčního programu ArtsLink v americké Atlantně.  

Odkaz k události na Facebook 

Autor článku: IDU

Pozvánka na přednášku Ivety Škripkové: Feministické divadlo a jeho slovenská cesta 

Zprávy

29.03.2023

Divadlo Bolka Polívky by po dobu oprav mohlo najít útočiště v Redutě

Divadlo Bolka Polívky by po dobu rekonstrukce svého sídla mohlo najít útočiště v Redutě, kterou nyní využívá Národní divadlo Brno. S plánem přišlo vedení města, které vyzvalo obě divadla k dohodě na podrobnostech. Zatímco Polívka návrh vítá, vedení Národního divadla Brno má výhrady. Podle ředitele Martina Glasera je nyní Reduta naplno využitá a případné sdílení sálu s Polívkou by vedlo k omezení řady aktivit a plánů.

29.03.2023

Vyrazte do ulic s Pražským Quadriennale 2023

Vedle hlavní lokace Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, kterou bude poprvé Holešovická tržnice, a dvou vnitřních prostor, Veletržního paláce Národní galerie Praha a DAMU, se festival snaží využít sdílených venkovních veřejných prostor, aby plně zachytil všechny kontexty, v nichž je možné umění performance prezentovat. Mezi 8. a 18. červnem PQ představí více než 30 představení ve veřejném prostoru, především v rámci programových sekcí PQ Performance a PQ Studio Stage.

28.03.2023

Přednáška Teatrologické společnosti se přesouvá na květen

Z důvodu nemoci musíme zrušit přednášku pořádanou Teatrologickou společností, Kabinetem pro studium českého divadla a Katedrou divadelních studií Masarykovy univerzity, která měla proběhnout 29. března. Proběhne v náhradním termínu 31. května.